Začíná astrologický podzim

Začíná astrologický podzim
23.09.2015
Dnes 23. 9. je oficiálně odstartováno sychravé období, listnaté stromy začnou opadávat a ranní mlhy budou čím dál častější

Dnes 23. 9. je oficiálně odstartováno sychravé období, listnaté stromy začnou opadávat a ranní mlhy budou čím dál častější.

Astronomický podzim začíná dnem podzimní rovnodennosti. Jak název napovídá, toto datum přináší stejně dlouhý den i noc – 12 hodin. Podzim končí zimním slunovratem 21. 12., kdy noc trvá 16 hodin a den je dlouhý pouhých 8 hodin. Z toho je patrné, že dny se začínají výrazněji zkracovat. Dnes slunce bude vycházet v 6:43 a zapadat už v 18:54, postupně bude západ slunce přicházet každý den o 2 - 3  minuty dříve.

V meteorologii se označují termínem podzim měsíce září, říjen a listopad. Proto také meteorologický podzim začíná již 1. září. Avšak pozor, tyhle pravidla platí pouze pro naši severní polokouli. Na polokouli jižní začíná podzim jarní rovnodenností 21. března.

pohyb slunce po obloze
Obr.: Pohyb slunce po obloze
Zdroj: Strahler (2006): Introducting Physical Geography


Na obrázku si můžete všimnout, že slunce s vyšším datem bude čím dál později vycházet a dříve zapadat.

Z etymologického slovníku můžeme význam slova podzim rozluštit velmi snadno. Jedná se o složeninu předložky „pod“ + slovo „zima“. Stejně tak se dříve používalo slovo „podletí“ pro dobu před létem. Slovo podzim je pouze české, většinou se užívá jeseň.


šípky

Obr.: Šípky už se začínají vybarvovat

Průměrná teplota pro rok 2014 v měsíci září dosáhla 14,1 °C, v říjnu 10,0 °C, v listopadu 6,0 °C a 1,6 °C v prosinci. Tyto teploty jsou zhruba o 2 °C vyšší než průměrná teplota mezi lety 1961 – 1990.

Směr větru převládá přes podzim směrem jihovýchodním.

Hlavní otázkou pro média v těchto dnech je, na jaký podzim se můžeme těšit. Poslední dobou se hovoří o velmi silném projevu El Niña, který je v letošním roce opravdu výjimečný. Pokud se tento fenomén projeví v České republice, mohli bychom se těšit na teploty nadprůměrné a podzim i zima by mohli být příznivé.

Jestli se dlouhodobá předpověď vyplní, je těžké zatím odhadovat, podle klimatických modelů, by měl být podzim poměrně teplý a na srážky bohatý. Avšak podle našich předků pranostika říká, že pokud: „V září uhodí hrom, zavátý bude každý strom.“ Tak uvidíme, jestli bude mít pravdu technika nebo zkušenosti předků.


podzim

Obr.: Podzimní krajina

Autor: SG

frame-scrollup