Začala podzimní nestabilita

Začala podzimní nestabilita
05.09.2017
Ochlazení dorazilo i do Chorvatska či do Itálie.

 

Na konci srpna jsme vás informovali o studené frontě, která dá tvrdý úder letošnímu létu. Září už je v plném proudu a stále to vypadá, že návrat letního a stabilního počasí se konat nebude. Pozdní léto limituje hluboká tlaková níže nad Atlantikem, ale hlavně oblast nižšího tlaku vzduchu nad východní Evropou. Díky tomu se jednotlivé frontální systémy budou do střední Evropy dostávat velmi snadno a teplé sektory budou velmi krátké a slabé.  Jeden takový krátký teplejší sektor se objeví zítra, kdy mohou teploty vystoupit přechodně i k 24 °C.

Ve čtvrtek už však teploty znovu nepřekročí 20 °C, protože přes naše území přejde již zítra studená fronta. Pak se začne opět slabě oteplovat a toto oteplení by mělo vyvrcholit v sobotu odpoledne zejména na Moravě a ve Slezsku, kde před další studenou frontou mohou teploty vyšplhat až k 25 °C. Vše však ukončí další studená fronta a v neděli by mělo být opět výrazně chladněji.

A takto bychom mohli pokračovat dál, ale úspěšnost předpovědí samozřejmě bude klesat. Celkově však můžeme říci, že synopticky nastal podzimní mód, který je typický spíše pro druhou polovina října.

Ochlazení dorazilo i do Chorvatska či do Itálie. V Bibione, které leží na severu Itálie a je rájem turistů ze střední Evropy se maximální teploty pohybují kolem 22 °C a téměř každý den se zde vyskytují srážky, které jsou občas i intenzivní. Rozhodně to není žádné příjemné počasí.

Předpověď meteorologického modelu dle yr.no

Obr. I v Bibione (Itálie) se počasí velmi rychle pokazilo

Zdroj: yr.no

Stabilní a teplé počasí by však mohlo přinést babí léto, které z pravidla přichází po jarní rovnodennosti. Zda si najde prostor i v letošním podzimu zatím není jisté. 

Autor: TD

frame-scrollup