Za studenou frontou se ochladilo, léto se však ještě vrátí

Za studenou frontou se ochladilo, léto se však ještě vrátí
19.08.2017
Neberte tedy vážně zprávu na novinky.cz, že teploty budou už jen klesat a že léto skončí předčasně.

Přes naše území v noci přešla výrazná studená fronta, která do Čech přinesla opět silné bouřky. Zejména v jižních Čechách se vyskytl velmi silný vítr, který v nárazech přesahoval i 100 km/h. Tento vítr dělal škody zejména na porostech, ale i na drátech elektrického vedení. Spoustu lidí bylo dopoledne bez elektrického proudu a ještě teď ČEZ řeší mnoho problémů.

Morava byla tentokrát od bouřek ušetřena. Tam se vyskytla velmi teplá noc, a zejména na východě Moravy se objevila tropická noc. Například Ostrava – Mošnov měla již třetí tropickou noc během jednoho roku, přitom za celou existenci stanice, která měří počasí již od 60. let, se vyskytlo celkem 10 tropických nocí. I tento údaj svědčí i mimořádnosti letošního léta.

Již to podle některých vypadalo, že letošní léto pomalu bude ztrácet dech a že tropické teploty se již nevrátí, ale tito prognostici zapomněli na důležité faktory, které naznačují, že se tropické léto ještě vrátí. Důležitým faktorem je velmi teplý Jadran, který má o 2 až 3 °C vyšší teplotu než je obvyklé, to znamená, že se kolem pobřeží akumuluje daleko více tepla, než je obvyklé. Dalším faktorem je záporná fáze NAO, která bude zpomalovat Atlantik a tím pádem se teplo z jihu může do střední Evropy snáze vrátit. A datum je také ještě relativně nízké. Třetí dekáda srpna bývá pravidelně velmi teplá.

Následující dva dny budou v České republice sice chladné, kdy se maximální teploty budou pohybovat kolem 20 °C a noční teploty budou padat i pod 10 °C, ale již v úterý se nad námi bude vytvářet tlaková níže, která nejprve začne zvedat denní teploty a jak se dostaneme na její zadní stranu, tak i ty noční.

Podle dnešních předpokladů to vypadá, že ve druhé polovině pracovního týdne by se teploty mohly opět vrátit k letním, místy i tropickým teplotám.

Neberte tedy vážně zprávu na novinky.cz, že teploty budou už jen klesat a že léto skončí předčasně. Je to za prvé špatná interpretace medií a za druhé jiný koncept dlouhodobé předpovědi Čhmú.

Vývoj počasí v ČR na příští týden

Obr. 1 S výrazným oteplením počítá i Český hydrometeorologický ústav

Zdroj: chmi.cz

frame-scrollup