Za poslední tři dny spadlo více srážek než za celý listopad

Za poslední tři dny spadlo více srážek než za celý listopad
04.12.2018
Další výraznější srážky čekáme o víkendu.

Počasí, které panuje ve střední Evropě první prosincové dny přináší konečně větší množství srážek. Proudění je to sice teplé, ale vlhké, takže se na většině území vyskytují srážky. Ty byly zpočátku mrznoucí, takže nadělaly velké problémy v dopravě, ale každé srážky se v současné době počítají. Za posledních 72 hodin se v České republice téměř všude objevily srážky. Pouze v lokální části ve Slezsku se vytvořil za Jeseníky srážkový stín a zde spadlo pouze do 2 mm srážek. Poměrně málo srážek spadlo i na jižní Moravě, kde se srážkové úhrny za poslední tři dny vlezly většinou do 5 mm. Na ostatním územím byly srážky výrazně silnější. Například v Polabí, které dlouhodobě bojuje se suchem spadlo mezi 20 až 30 mm. Kolem 20 mm spadlo i na návětří Beskyd nebo Jeseníků. Až 35 mm spadlo na návětří Orlických hor a Krkonoš. Ještě více srážek však bylo naměřeno v jihozápadních a západních Čechách. Zde se srážkové úhrny místy pohybují kolem 50 mm, lokálně i přes 70 mm srážek. Nejvíce srážek bylo naměřeno na stanici Prášily, na Šumavě, kde sumace činní téměř 88 mm srážek.

Obr. 1 Nejvíce srážek za posledních 24 hodin spadlo na Šumavě, kde to bylo lokálně téměř 40 mm

Zdroj: chmi.cz

Další výraznější srážky čekáme o víkendu, kdy přes nás budou postupovat jednotlivé frontální systémy, takže zejména západně orientované svahy se opět mohou dočkat většího množství srážek. Od příštího týdne se však změní synoptická situace v Evropě, Atlanticky oceán se zablokuje a do severní Evropy se přesune oblast nízkého tlaku vzduchu. To bude znamenat ochlazení a přeháňkové počasí. Srážky postupně budou i v nižších polohách sněhové.

Od středních poloh se začne tvořit sněhová pokrývka a na horách by mohlo napadnout větší množství sněhu. O tom, jak se situace bude podrobněji vyvíjet vás budeme informovat v dalších článcích.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup