Za podružnou studenou frontou bude opět sněžit

Za podružnou studenou frontou bude opět sněžit
11.02.2019
Již dnes v noci se za podružnou studenou frontou bude tvořit náledí a tam, kde zůstal sníh, to budou i zmrazky.

Po velmi teplém víkendu přes nás v noci přešla studená fronta, která ukončila příliv velmi teplého vzduchu, který k nám proudil od jihu. Na této studené frontě se opět vyskytoval poměrně intenzivní déšť a to zejména na Moravě.  Nejvíce srážek spadlo na střední Moravě, kde napršelo až 10 mm. Ještě vyšší srážkové úhrny byly naměřeny na Šumavě, kde ojediněle spadlo až 20 mm srážek.

Obr. 1 Sumace srážek za posledních 24 hodin

Zdroj: chmi.cz

Zima tedy stále pokračuje ve vlhkém módu, který byl nastartován v prosinci a příroda je za tento stavu určitě vděčná.

Silný déšť a vysoké teploty však opět sebral většině našeho území sněhovou pokrývku. V nížinách zůstala jen tam, kde byla vysoká vodní hodnota sněhu. Střední a vyšší polohy mají stále sněhu poměrně dost a hory se pohybují v nadprůměrných hodnotách.

V následujících hodinách se však zima opět vrátí i do nížin. Během večera by přes naše území měla přejít podružná studená fronta, za kterou k nám pronikne ledový vzduch od severu, který opět vrátí sněhové vločky do nížin.

Úterní den bude opět vyloženě zimní, protože nás čeká proměnlivá oblačnost s četnými sněhovými přeháňkami a je velmi pravděpodobné, že se budou vyskytovat i sněhové bouře. V těchto sněhových bouří může napadnout až 5 cm nového sněhu za hodinu.

Již dnes v noci se za podružnou studenou frontou bude tvořit náledí a tam, kde zůstal sníh, to budou i zmrazky.

Buďte na silnicích opatrní.

Autor: TD

frame-scrollup