Výstraha před silným větrem

Výstraha před silným větrem
08.12.2018
Až do úterý bude na našem území řádit silný vítr, který může způsobit řadu komplikací. Dnes se výstraha ČHMÚ vztahuje s výjimkou Pardubického a Královehradeckého kraje k celým Čechám. Zítra se dostane i na Moravu.

Dnes byla vydána výstraha ČHMÚ varující před silným větrem pro kraje: Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Prahu. Vítr bude foukat především od jihozápadu až západu. V nárazech může dosáhnout rychlosti mezi 55 až 70 km/h, tedy 15 až 20 km/h. Na horách se očekává rychlost větru až 90 km/h (25 m/s). Při těchto rychlostech dochází k poškození stromů a můžou být unášeny lehké předměty. Stejně tak tento vítr pocítí řidiči při svižnější jízdě. V neposlední řadě se nedoporučuje vyrážet na túry po hřeben vyšších hor.  

Od zítřejší půlnoci se stejně intenzivní vítr objeví i na Vysočině a postupně se dostane až na Moravu a do Slezska. Nejvyšší stupeň nebezpečí bude platný pro okresy Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou a Přerov (Olomoucký kraj), dále pro Bystřici pod Hostýnem, Holešov, Kroměříž a Valašské Meziříčí (Zlínský kraj) a pro celý Moravskoslezský kraj. Na východě Moravy bude výstraha platná až do úterní půlnoci.


Obr.: Zítřejší výstraha před silným větrem
Zdroj: ČHMÚ

Kromě větru se na našem území objeví už dnes i občasný déšť nebo přeháňky, nad 1 000 m dokonce smíšené nebo sněhové. Srážky na naše území přicházejí od západu a postupují dále na východ. V noci se pak budou teploty pohybovat mezi 6 – 2 °C. I zítra se na většině republiky ukážou srážky, postupně už nad 800 m v podobě sněhu. Během den naměříme 5 až 9 °C. V dalších dnes se očekává pokles teplot až k pátku, kdy se denní teploty vzduchu budou pohybovat kolem nuly. O víkendu se pak bude zase mírně oteplovat.

frame-scrollup