Výšková tlaková níže může o víkendu přinést srážky

Výšková tlaková níže může o víkendu přinést srážky
04.04.2019
Ve hře je stále možnost východnějšího postupu přes Slovensko

Silný vítr a delší období bez výraznějších dešťů opět dostává do hry suchou, které se přes zimu na první pohled stáhlo. Střední Čechy, jižní Morava a v posledních dnech i střední Morava se však začínají opět obávat sucha. Vzhledem k tomu, že začíná teprve duben, tak by mohla být situace vážnější než v loňském roce. Bohužel nic na tom nemění ani obří zásoby vody na horách, protože zatím nikdo neumí využít potenciál našeho území a promyšlený kanalizační systém je otázkou sci-fi.

Obr. 1 Sucho se opět nebezpečné rozšiřuje

Zdroj: chmi.cz

A tak se musí zasažené oblasti spoléhat na spadlou vodu přímo nad danou lokalitou. Dobrou zprávou je, že se na modelech rýsují situace, která by mohla přinést výraznější srážky.

Bude se jednat o tzv. výškovou tlakovou níži, která by měla postupovat přes Moravu dále k severu. Bude velmi důležité, kudy si to tento tlakový útvar opravdu namíří. Ve hře je stále možnost východnějšího postupu přes Slovensko a to by srážky vytvářely východně od našeho území. Tyto výškové tlakové níže dokážou srážkově hodně překvapit a zejména na Moravě by mohla tato situace přinést zlepšení.

Obr. 2 Výšková tlaková níže je na synoptické mapě často k nepoznání

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 3 Model Aladin čeká v sobotu srážky zejména na Moravě

Zdroj: chmi.cz

Špatně nevypadá ani vývoj v průběhu příštího týdne. To by se nad střední Evropou mělo udržovat teplotní rozhraní, které bude rozdělovat teplý vzduch na jihovýchodě od toho studeného na severozápadu. Na dlouhotrvajících teplotních rozhraních se velmi často tvoří srážky a v teplé vzduchové hmotě by se o své slovo mohly vytvářet první výraznější bouřky.

 

Autor: TD

frame-scrollup