Výrazná studená fronta

Výrazná studená fronta
31.08.2017
Studené fronty na konci letních prázdnin mají zvláštní singularitu

Pravé letošní léto je na prahu svého konce. Může za to hned několik faktorů, které se sešly právě na samotný konec srpna.  Důležitým faktem je výrazná studená fronta, která postupuje ze západní Evropy dál na východ a za kterou se vyskytuje chladný oceánský vzduch. Proto se zítra v západních Čechách budou maximální teploty pohybovat jen kolem 15 °C. Takových studených front však bylo letos více, tak proč hned mluvit o konci léta?

Slunce teď velmi rychle klesá a už nebude mít takovou sílu. V těchto dnech má ještě letní parametry a velmi slušně opaluje, příští týden však už bude slabší. Blíží se totiž podzimní rovnodennost.  Předpovědi však výraznou stabilitu neočekávají, takže minimálně první týden v září by mělo být hodně oblačnosti a občas se vyskytnou srážky. Teploty by měly být lehce podprůměrné nebo průměrné. 

Předpovědní ensambly pro předpověď počasí v Brně

Obr. Modelové běhy zatím s výrazně teplým zářím nepočítají

Zdroj: wetterzentrale.de

Je však předčasné tvrdit, že se letní teploty na naše území nevrátí. Stačí, aby se vytvořila tlaková výše nad střední Evropou, která se bude přesouvat k východu a teploty budou opět stoupat. V takovém případě jsou však již rána chladná. Tomuto návratu letních teplot se říká pozdní léto. Velmi povedené pozdní léto nastalo minulý rok, kdy se v době od 7. do 15. září vyskytla série letních dnů, někde dokonce i tropických.

Studené fronty na konci letních prázdnin mají zvláštní singularitu. Opakuji se celkem pravidelně, podobně jako oteplení na Vánoce či ochlazení na přelomu roku. V historii najdeme spoustu podobných studených front, které ukončovaly tropické počasí.

O tom, že letošní ochlazení bude opravdu výrazné, svědčí i to, že letní teploty přechodně zmizí z Francie, Itálie či Chorvatska. Teplo naopak zůstane v Řecku nebo ve Španělsku.

Dnes ještě můžeme očekávat místy tropické teploty, odpoledne a večer v Čechách bouřky.

Autor: TD

frame-scrollup