Výhledy na léto 2019 se liší

Výhledy na léto 2019 se liší
28.05.2019
V dnešním článku se podíváme na dva úhly pohledu, které výrazně mění finální výhled na letošní léto.

Již o víkendu začne meteorologické léto, takže je na místě se podívat na to, jak vypadá letošní výhled na léto 2019. V dnešním článku se podíváme na dva úhly pohledu, které výrazně mění finální výhled na letošní léto.

Jako již tradičně přišli před dvěma týdny s výhledem meteorologové z AccuWeather, kteří se v letošním létu budou snažit složit reparát. Výhled na jaro 2019 totiž vůbec těmto meteorologům nevyšel. Ve střední Evropě bylo jaro spíše chladnější a vlhčí, ale meteorologové čekali pravý opak.

I přes velmi studený květen čekají ve střední Evropě extrémně horké léto. Zejména v západní Evropě se mohou vyskytovat četné tropické dny a čeká se, že horké léto bude s krátkými přestávkami trvat od června až do záři.  Očekává se, že advekce horkého vzduchu budou putovat ze západní Afriky. Maximální teploty mohou při vrcholném létu dosahovat až 35 °C, ale ojediněle to mohou být teploty až kolem 38 °C. Bouřkové situace by se měly vyskytovat zejména ve Středomoří, takže dovolené u moře by letos mohla ohrozit značná nestabilita.

Obr. 1 Accuweather očekává ve střední Evropě horké léto

Zdroj: AccuWeather.com

Před pár dny však přišla s odhadem i NOAA, která naopak v Evropě čeká poněkud chladnější léto a jen s periodickými horkými vlnami. Tito meteorologové čekají, že do Evropy bude neustále proudit vlhký vzduch od Atlantického oceánu a Evropa se tak nebude moci prohřát.

Za vše údajně bude moci El Niňo, které by postupně mělo nabírat na intenzitě. Když je El Niňo, tak většinou se NAO (Severoatlantická oscilace) přepne do kladné fáze. V tuto chvíli to však zatím vypadá, že budeme spíše v záporné fázi nebo maximálně v neutrální fázi, což nedovolí Atlantickému oceánu se více prosadit.

Když se podíváme na meteorologické modely, tak přeci jen vidíme výraznější změnu. Od pátku se do střední Evropy dostane tlaková výše a teploty budou rychle stoupat i nad 25 °C. Pravé léto by tedy mohlo s úderem měsíce června začít.

Autor: TD

frame-scrollup