Vydatný déšť dál zmírnil sucho

Vydatný déšť dál zmírnil sucho
10.09.2019
Ve druhé dekádě se však žádné výrazné srážkové činnosti nedočkáme.

Počasí u nás v minulých dnech ovlivňovala tlaková níže, jejichž střed se přesouval přímo přes naši republiku z jihu na sever. Západně od tohoto středu se vyskytoval chladnější vzduch a díky tomu se v západních Čechách vyskytovaly vydatné trvalé srážky. Naopak nad Moravu se dostal teplejší vzduch po přední straně této níže. Tato vzduchová hmota byla velmi labilní, takže se na Moravě tvořily četné bouřky. Jednalo se o extrémně výjimečnou bouřkovou situaci, protože v tak pozdním termínu se tyto situace již nevyskytují.  Zopakoval se tak loňský rok, kdy podobná vzduchová dorazila do střední Evropy a přinesla na Moravu silné bouřky. To však bylo na začátku září, letos to bylo ještě o týden později. Během jedné noci se nad Moravou objevilo několik tisíc blesků.

Nakonec během této srážkové epizody spadlo na celém území přes 15 mm srážek, místy přes 30 mm a ojediněle i přes 40 mm srážek. Na většině území je už pro tento měsíc srážkově splněno a každé další srážky budou bonusem. Některé stanice dokonce hlásí už nadprůměrné srážkové hodnoty. Například střední Morava, v okolí Prostějova nebo Vyškovska je už více jak 200 % spadlých srážek.

Ve druhé dekádě se však žádné výrazné srážkové činnosti nedočkáme. Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše, o víkendu se jen přechodně na sucho ochladí, ale příští týden k nám pronikne velmi teplý vzduch od jihozápadu a teploty vystoupí opět k letním hodnotám. Teprve až na konci příštího týdne se začne od severu ochlazovat a mohly by se přidat i nějaké přeháňky ve studeném vzduchu.

Teplé počasí bude připomínat babí léto, ale z terminologického hlediska se bude jednat spíše o pozdní léto.

Obr. 1 V pátek se teploty budou blížit k 25 °C, příští týden může být ještě tepleji

Zdroj: chmi.cz

frame-scrollup