Vpád arktické hmoty do východní Evropy

Vpád arktické hmoty do východní Evropy
07.10.2015
Studený kontinentální vzduch pravděpodobně pronikne i do střední Evropy. Zatímco v těchto dnech si ještě užíváme příjemné teploty v maximech kolem 20 °C

Jak již jsme vás v minulých dnech v krátkosti informovali, tak během tohoto týdne začal pronikat velmi studený, původem arktický ledový vzduch do východní Evropy.  V Moskvě se během 24 hodin ochladilo o 10 °C. Zatímco včera byla maximální teplota 17,8 °C, tak dnes teplota vystoupí k 7 °C.  Studená fronta však přešla na sucho. Meteorologická stanice v Moskvě nezaznamenala žádné srážky. Zítra už by mělo být v této oblasti kolem 5 °C a v pátek maxima dosáhnou pouze 0 °C, občas se objeví sněhové vločky.

Studený kontinentální vzduch pravděpodobně pronikne i do střední Evropy. Zatímco v těchto dnech si ještě užíváme příjemné teploty v maximech kolem 20 °C, tak po změně proudění na východní až severovýchodní se dočkáme výrazného ochlazení právě od severovýchodu. O síle ochlazení rozhodne primárně tlaková výše, která bude mít svůj střed nad Skandinávií. Čím západněji bude, tím dále se dostane ledový vzduch k jihozápadu.

Další velkou neznámou jsou v tuto chvíli srážky, kterých v posledních měsících opravdu není moc. Houbaři se už pomalu smiřují s tím, že letošní houbařská sezóna je velmi podprůměrná, a tak srážky budou pomalu zajímat především obyvatelé nebo turisty vyšších nadmořských výšek. Právě v souvislosti s citelným ochlazením bychom se mohli dočkat o víkendu nebo krátce po něm prvního výraznějšího sněžení v horských, ale možná i vyšších polohách.

Ať již to se sněžením na horách dopadne jakkoliv, tak je třeba se připravit ve všech polohách na to, že nás čeká studený a větrný charakter počasí, takže zimní kabáty se určitě budou hodit.

“Výroba zimy“ na severní polokouli je již v plném proudu a na přiloženém obrázku můžeme vidět, že výšková teplota na severním pólu již klesla pod -15 °C.

Teplota v hladině 850 hPa

Obr. 1: Teplota v hladině 850 hPa nad severní polokoulí ve středu 7. 10. 2015 (www.wetterzentrale.de)

Autor: TD

Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí

frame-scrollup