Vlekaři nástup zimy opět nezvládli

Vlekaři nástup zimy opět nezvládli
24.11.2016
Během pár dnů tak uplavalo po sjezdovkách několik desítek miliónů korun a to zcela zbytečně

Stejně jako minulý rok i letos vlekaři nezvládli nástup zimy a zbytečně se unáhlili s přípravou na nadcházející zimní sezónu. Již v první polovině listopadu přišla zimní epizoda, která dokonce přinesla sněhové vločky a přechodnou sněhovou pokrývku do nižších poloh. Na horách byla situace ještě příznivější, protože teploty i přes den se pohybovaly pod nulou a v noci klesaly stabilně pod -5 °C. Všechno nasvědčovalo tomu, že zima pevně začala vládnout, ale to byla jen iluze.

Vlekaři v České republice se během krátké chvíle rozdělili na tři skupiny. Jedna skupina těch největších optimistů okamžitě začala stříkat umělý sníh na sjezdovky a zároveň ho roztahovala po celé délce sjezdovek. Na webových stránkách byli informace o tom, že během pár dnů započne lyžařská sezóna.

Největší skupina vlekařů sice vyráběla ve velkém sníh, ale nechávala ho na jedné hromadě. Takový sníh vydrží i vyšší teploty a vlekaři pak po ochlazení mohou tento sníh roztáhnout po sjezdovce a slouží jako dobrý podklad pro přírodní sníh či pro další umělý sníh.

Pohled na zbytky sněhu webkameruo ve skiareálu Bílá v Beskydech

Obr. 1 Zasněžování probíhalo například na Bílé (Beskydy), co zůstalo, vidíte sami

Zdroj: holidayinfo.cz

Třetí skupina vlekařů byla pesimistická a nenechala se unést zimním počasím a vůbec o zasněžování ani neuvažovala.

Už teď je jasné, že ti vlekaři, kteří se do zasněžování nepustili, udělali nejlépe, protože ochlazení vystřídalo oteplení a o víkendu se přidal i silný déšť.  Zejména na Moravě pak začal foukat silný vítr, který přinesl velmi vysoké teploty.

Sezóna ani nezačala a vlekaři opět začínají v červených číslech. I přesto, že meteorologické modely již na začátku ochlazení předpokládaly, že dojde k výraznějšímu oteplení a i meteorologové upozorňovali, že ochlazení bude jen přechodné, tak přesto správci vleků jen sledovali aktuální teplotu a vlhkost vzduchu.

Během pár dnů tak uplavalo po sjezdovkách několik desítek miliónů korun a to zcela zbytečně. Gratulovat pak můžeme menší pesimistické skupince, která svá děla nechala v letním režimu.

Autor: TD

frame-scrollup