Víkend ve znamení babího léta?

Víkend ve znamení babího léta?
12.10.2017
Letošní léto skončilo velmi rychle a pro mnohé byl příchod sychravého podzimu hodně nečekaný. Chladné a deštivé počasí jen občas narušilo pár teplejších dnů. O víkendu se však má výrazně oteplit a konečně se dočkáme babího léta. Mohou padat i teplotní rekordy.

Již dnes se na území naší republiky pomalu vyjasňuje a teploty vzduchu míří poměrně vysoko. Místy by se rtuť teploměru mohla vyšplhat i nad 20 °C, především na jižní Moravě. V pátek se oteplení zastaví, ale na víkend se chystají příjemné teploty až okolo 22 °C, které by měly pokračovat i na začátku příštího týdne. Slunečné počasí příštích dnů můžou krátkodobě narušit mlhy nebo nízká oblačnost, pod kterou teploty nevystoupí nad 14 °C.

Indiánské léto na břehu řeky a krásně zbarvené listí
Zdroj: Peter Rufi​ via wikipedia

Za pozdní babí léto můžeme vděčit tlakové výši, která zasáhne rozsáhlou část střední Evropy. Ovlivňováno bude počasí i nad naším územím. Do Česka bude navíc proudit teplý vzduch z jihu. Tato kombinace zajistí možná poslední připomínku teplé sezóny. V této části roku se jedná již o poměrně neobvyklý stav a teploty vzduchu mohou dosahovat až nadprůměrně vysokých hodnot. Není vyloučeno překonání teplotního rekordu z minulých let. V sobotu se můžete těšit na 17° až 21 °C, neděle bude ještě o jeden až dva stupně teplejší. Slunečného počasí si budeme užívat až do pátku, kdy se očekává ochlazení.

Z přiložené tabulky je patrné, že se teplotní rekordy v polovině října pohybují v rozmezí 25,5 – 19,7 °C. Velmi nadějné je překonání teplotního rekordu v pondělí 16. října v Praze Klementinu, kde byla prozatím nejvyšší naměřená teplota rovna 21,4 °C. Pokud teploměr naměří hodnotu vyšší, překonáme rekord starý přesně 50 let.

Teplotní rekordy dnes a v historii
Obr.: Klementinské rekordy – absolutní extrémy teploty vzduchu od roku 1775
Zdroj: ČHMÚ

Nejčastěji se babí léto vyskytuje v období od 21. září do 2. října a můžeme si ho užít v řádu dnů. V některých letech se tento fenomén vůbec neobjeví, nebo je téměř neznatelný. V letošním roce nastane takzvané pozdní léto nezvykle pozdě a bude i neobyčejně dlouhé téměř jeden týden.

Autor: SG

frame-scrollup