Velmi teplé počasí pokračuje

Velmi teplé počasí pokračuje
23.11.2017
Varovali jsme také před tím, že Šumava a Krušné hory přijdou velmi rychle po tomto oteplení o sníh a to se také děje.

Pravděpodobně až do pátku bude naše území pod vlivem anticyklonálního proudění, které bude výrazně rozlišovat některé oblasti v ČR. Již několik dnů předem jsme avizovali, že v Čechách se teploty budou šplhat velmi vysoko nad 10 °C. Včerejší maxima se pohybovala ojediněle kolem 15 °C a dnes může být ještě tepleji. Velmi teplo je i na závětrné straně Jeseníků.

Varovali jsme také před tím, že Šumava a Krušné hory přijdou velmi rychle po tomto oteplení o sníh a to se také děje. Když se například podíváme na Churáňov, tak vidíme již nesouvislou sněhovou pokrývku a velmi vysoké teploty.  Podobná situace je v Bučině, kde ještě sníh leží, ale teploty kolem 10 °C rozhodně pro sníh nejsou příjemné a do soboty i zde sníh roztaje.

Webkamera Churáňov

 Obr. 1 Snímek z Churáňova

Zdroj:chmi.cz

Sníh na konci listopadu při pohledu z webkamery Bučina

Obr. 2 Snímek z Churáňova

Zdroj:chmi.cz

Lepší situace není ani v Krušných horách, kde do nadmořské výšky 1000 m n. m. není po sněhu ani památka.

Podzim z webkamery

Obr. 3 Snímek z Dyleně

Zdroj:chmi.cz

O něco pozitivnější je situace v severních pohraničních horách, kde leží až půl metru sněhu a tento sníh sice roztává, ale do studené fronty, která bude přecházet v sobotu, určitě vydrží.

Zatímco v Čechách panuje opravdu teplé a slunečné počasí, tak na střední a jižní Moravě se v noci vytvořily mlhy a teploty se zde pohybují jen do 5 °C. Místy jsou teploty jen lehce nad nulou. Podobná situace je v severozápadních Čechách, kde se také udržuje mlha. Všechno jsou to místa, která jsou rezistentní vůči teplému jihozápadnímu proudění.  Vítr se tady nemůže prosadit a tím pádem se zde často při této situaci tvoří mlhy.  Tuto situaci jsme již dříve popsali v našem speciálním projektu Lokality ČR.

http://www.pocasicz.cz/Ceska-Republika/Olomouc-19#lokalita

Autor: TD

frame-scrollup