Velmi teplé počasí končí

Velmi teplé počasí končí
27.12.2016
Na horách se maxima pohybovala i kolem 5 °C, v nížinách však vyšplhaly včera až k 12 °C.

Vánoce skončily a přes naše území včera večer přešla studená fronta, která ukončila příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. A přitom Vánoce tak pěkně začaly. Zejména na Moravě dokonce na studené frontě, která přecházela přes naše území sněžilo, ale paradoxně tato studená fronta započala oblevu. V nížinách totiž studená fronta při inverzním rázu počasí přináší oteplení, takže večer již na celém území teploty šplhaly nad nulu, kromě vyšších poloh, kde se ochladilo. Byl to však jen začátek velké oblevy, která vyvrcholila na Štěpána.

V sobotu ráno již od západu přecházela teplá fronta, která okamžitě vyhnala teploty nad nulu i v horských polohách. Sněžení postupně přecházelo v déšť a k teplému počasí se ještě přidal silný vítr. Po zbytek Vánoce jsme se nacházeli v tzv. teplém sektoru, tj. v místě mezi teplou a studenou frontou. A teploty toho samozřejmě využili. Na horách se maxima pohybovala i kolem 5 °C, v nížinách však vyšplhaly včera až k 12 °C. Takto vysoké teploty samozřejmě daly sněhu pořádně zabrat. Veškerý sníh, který se v průběhu prosince hromadil v nižších a středních polohách a nutno dodat, že ho nebylo mnoho, velmi rychle zmizel.

27. prosinec 2017 na Horní Bečvě, konečně napadlo trochu sněhu

Obr. 1 Sníh leží většinou od nadmořské výšky cca 600 m n. m., jak například dokazuje obrázek z Horní Bečvy.

Zdroj: chmi.cz

Velké sněhové ztráty zaznamenaly také horské polohy. Přírodní sníh se na horách sice vyskytuje, ale není ho mnoho. Do nadmořské výšky 1000 m n. m. ho leží do 10 cm, výše položená místa mají nejčastěji kolem 15 až 30 cm sněhu a nejvíce má Lysá hora, kde leží 52 cm.

Dnes alespoň pro hory přichází dobrá zpráva, protože v chladném a čerstvém severozápadním proudění se budou na horách vyskytovat četné sněhové přeháňky a mohlo by napadnout až 10 cm nového sněhu.

 

Autor: TD

frame-scrollup