Velmi teplé počasí je již minulostí

Velmi teplé počasí je již minulostí
17.09.2016
Druhá půlka září roku 2016 však bude zcela odlišná. Již příští týden můžeme očekávat podprůměrné teploty.

Ve statistických tabulkách budeme jen hodně těžko hledat tak teplou první polovinu září, jako letos. Na většině území se vyskytovala série více jak deseti dnů, kdy maximální teplota překročila 25 °C a místy, zejména v Čechách, se dokonce objevila série tropických dnů.

Když srovnáme letošní první polovinu září s dalšími roky, tak zjistíme, v čem byla tato teplá vlna výjimečná.

První polovina září 2010

Prvního září se v České republice nacházel tropický vzduch a teploty zejména na východě našeho území překročily 30 °C. Ještě ten den přecházela přes naše území studená fronta a zbytek první poloviny září se maximální teploty pohybovaly většinou do 20 °C.

První polovina září 2011

Maximální teploty se nejčastěji pohybovaly od 17 do 23 °C. Občas se objevily slabé srážky.

První polovina září 2012

Výrazně teplejší byla první polovina září v roce 2012, kdy teploty hned několikrát překročily letních 25 °C, místy teplota překročila i tropických 30 °C. Průměrně byly zaznamenány 4 letní dny. Zejména v závěru období se vyskytly intenzivní srážky.

První polovina září 2013

Kromě pár teplejších dnů se jednalo o vlhké a spíše chladnější období.

První polovina září 2014

Od 4. do 9. září byly zaznamenány teplé a suché dny, kdy maximální teploty stoupaly na 23 až 27 °C. Pak se však začalo ochlazovat a přidaly se i srážky.

První polovina září 2015

Ačkoliv léto 2015 bylo extrémně teplé, tak první polovina září byla spíše chladná a občas se vyskytly srážky. V průměru se vyskytly dva letní dny a na začátku měsíce se zejména na Moravě vyskytl i den tropický.

První polovina září 2016

Na většině území se objevila série s 10 letními dny v řadě, které někde byly vyšperkovány i tropickými dny. Například v Praze – Libuši se od 8. 9. 2016 do 15. 9. 2016 vyskytlo pět tropických dnů, což je na září extrémní číslo. Zároveň se kromě dvou dnů nevyskytovaly žádné srážky.

Druhá půlka září roku 2016 však bude zcela odlišná. Již příští týden můžeme očekávat podprůměrné teploty.

Autor: TD 

frame-scrollup