Vedra a silné bouře

Vedra a silné bouře
10.06.2019
Předpovědi jsou však složité a nebezpečí je pouze potencionální.

Počínaje dnešním dnem začíná na naše území proudit velmi teplý vzduch od jihu. V hladině 850 hPa se budou teploty pohybovat nad 15 °C a ojediněle budou atakovat i 18 °C. Takto vysoké teploty ve vyšších hladinách atmosféry budou znamenat tropické teploty v nižších polohách. Již dnes se na některých místech teploty dostaly nad 30 °C a v dalších dnech těchto míst bude přibývat.  Je velmi pravděpodobné, že se ve větších městech začnou objevovat i tropické noci, protože noc je krátká a urbanizované plochy se nestihnou v průběhu noci ochladit. Větrání bytů bude opravdu složité.

Velkou neznámou jsou postupy jednotlivých studených front od západu a s tím spojené bouřky. Již dnes se v Čechách čekají velmi silné bouřky, ale nikdo neví, zda se vytvoří právě u nás nebo zůstanou v Německu. V prvním případě by se mohlo jednat o velmi nebezpečnou situaci, protože podmínky, které nad střední Evropou panují, jsou srovnatelné s těmi, které panují v USA. Extrémně vysoká labilita, silný střih větru nebo zvýšená helicita. V případě, že se bouřka nad Českou republikou objeví, může být doprovázena krupobitím, kdy by kroupy mohly mít až 5 cm, nárazy větru by v bouřce mohly překročit 30 m/s a přívalový déšť může lokálně zatopit obydlí. V takové bouři nelze vyloučit ani tornádo.

Předpovědi jsou však složité a nebezpečí je pouze potencionální. V době psaní tohoto článku není na území ČR zaznamenaná žádná bouřka. Doporučujeme sledovat stránky ČHMÚ, radarové snímky a i stránku estofex.org. Na přiloženém snímku můžete vidět, co očekávají meteorologové z Estofexu.

Obr. 1 Estofex čeká velmi nebezpečnou situaci zejména na severozápadě Čech

Zdroj: estofex.org

 

Autor: TD

frame-scrollup