Vedlejší slunce (Parhelium)

Vedlejší slunce (Parhelium)
23.10.2015
Vedlejší slunce (nebo také parhelium) patří mezi tzv. halové jevy, což je skupina optických jevů, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků.

Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 10. Vedlejší slunceVítám vás u desátého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Dnes se dozvíte více informací o jevu, který patří mezi nejčastější optické jevy vůbec. Jedná se o vedlejší slunce.

vedlejší slunce

Vedlejší slunce (nebo také parhelium) patří mezi tzv. halové jevy, což je skupina optických jevů, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků. Abychom tedy mohli tento jev pozorovat, musí být splněny dvě podmínky. Na obloze musí být silný zdroj světla (Slunce/Měsíc) a v atmosféře musí být přítomen zvláštní typ ledových krystalků. A kromě toho také musíme mít štěstí. Tento jev však lze pozorovat celkem často a to i v létě.

obrázek

obrázek ukazuje zjednodušeně proces v ledovém krystalku vedoucí ke vzniku vedlejšího slunce

Vedlejší slunce vzniká tehdy, když paprsek světla dopadá na boční stěnu krystalu tvaru šestiboké destičky, láme se a opouští krystal jinou boční stěnou v jiném směru. Díky krystalům ve tvaru šestibokých destiček vzniká i jiný halový jev, který je známý jako halový sloup. Ten však vzniká trochu jinak. Pokud vás zajímá jak, přečtěte si i příští díl tohoto seriálu.

Vedlejší slunce patří mezi nejčastější a nejvýraznější optické jevy. Může se utvořit na obou stranách, ale i na jedné. Záleží na tom, kde se z našeho pohledu právě nacházejí ledové krystalky tvaru šestibokých destiček. Pokud se na obloze vedlejší slunce objeví, jistě si ho všimnete, protože může na obloze zazářit podobně, jako slunce.

vedlejší slunce 2


Vedlejší slunce má také velmi výrazné barvy - podobně jako duha. Celkem často se tento jev objevuje v kombinaci s jiným jevem, například slunečním halem nebo nejrůznějšími halovými oblouky, o kterých ještě bude řeč v dalších dílech tohoto seriálu.

Máte nějaké vlastní snímky vedlejšího slunce? Pošlete nám je na naši Facebook stránku a my je vložíme do speciálního alba!
V příštím díle se zaměříme na další optický jev, který vzniká odrazem či lomem světla od ledových krystalků v atmosféře.

Autor: PH

Seriál: Optické jevy v atmosféře

Díl 1. Úvod, Díl 2. Duha, Díl 3. Irizace oblaků, Díl 4. Koróna, Díl 5. Krepuskulární paprsky, Tyndallův jev a zelený paprsek, Díl 6. Soumrakové jevy, Díl 7. Noční svítící oblaka, Díl8. Polární záře, díl 9. Sluneční halo

frame-scrollup