Ve středních polohách místy nasněžilo

Ve středních polohách místy nasněžilo
15.04.2019
Naopak naprosto odlišný byl loňský duben, který přinesl enormně teplé počasí.

Máme za sebou velmi studený víkend. Díky severovýchodnímu proudění k nám pronikl do střední Evropy velmi studený vzduch, který se dlouho koncentroval na severu. Studené proudění vyvrcholilo v sobotu, kdy se při zatažené obloze maximální teploty pohybovaly jen kolem 5 °C. Z pátku na sobotu přes naše území přecházel od jihovýchodu pás srážek, který dokonce na Moravě přinesl sněžení i do těch nejnižších poloh. Od středních poloh se dělala i sněhová pokrývka.  Sníh během dne roztával, ale pocitová teplota byla při větru kolem -5 až -10 °C.

Sníh v dubnu však není nic mimořádného. V roce 2017 dokonce napadl až v druhé polovině dubna a na Jesenicku napadlo i kolem 50 cm nového sněhu. V roce 2013 dokonce 1. dubna napadlo v nížinách na severovýchodě našeho území kolem 20 cm nového sněhu. Tehdy se jednalo o Velikonoční pondělí, takže si dovedete představit, jak se museli cítit kolednicí.

Naopak naprosto odlišný byl loňský duben, který přinesl enormně teplé počasí, které spíše připomínalo květen.  Maximální teploty se pohybovaly nejčastěji kolem 20 °C, ve druhé polovině dubna až kolem 25 °C. My se tento duben teprve ve druhé polovině dubna budeme dostávat sotva k 20 °C a to jen místy.

Bohužel co zatím zůstává velmi podobné, je velká absence srážek. Za měsíc duben opět nespadlo většinou ani 10 mm srážek a v dalších dnech se to nezmění. Duben se tak stává suchým měsícem. Situaci zlepší až nástup bouřkové počasí, což by mohlo být tak do deseti dnů. Bude se však jednat pouze o lokální srážky, které určitě nebudou spravedlivé.

Autor: TD

frame-scrollup