Ve čtvrtek bude až -13 °C

Ve čtvrtek bude až -13 °C
27.11.2018
Ve čtvrtek ráno se budou místy tvořit mrznoucí mlhy a tam, kde se vytvoří, mohou ranní teploty spadnout i k -13 °C.

Počínaje dnešním dnem se mění výrazně proudění vzduchu a k nám se dostává ledový vzduch od severovýchodu. Již dnes se maximální teploty pohybovaly jen kolem 0 °C a zítra bude ještě chladněji. Míst, kde maximální teploty budou zůstávat pod nulou, bude postupně přibývat.  Zároveň budou velmi rapidně klesat minimální noční teploty. Dnes v noci se ještě budou pohybovat slabě pod nulou, protože bude ještě hodně oblačnosti a bude foukat vítr. Ale i tak ojediněle noční teploty mohou klesnout až k -8 °C.

Od čtvrtka však začne převládat radiační ráz počasí, takže minimální teploty budou klesat velmi hluboko pod nulu. Ve čtvrtek ráno se budou místy tvořit mrznoucí mlhy a tam, kde se vytvoří, mohou ranní teploty spadnout i k -13 °C. K tomu se bude tvořit námraza a ojediněle se může objevit mrznoucí mrholení. Podobné to bude i v pátek, ale od západu začne postupně přibývat oblačnost, takže v Čechách se začne oteplovat.

O víkendu se počasí rozdělí na dvě poloviny. V Čechách se již teploty přes den dostanou nad nulu, ale na Moravě zůstanou celý víkend pod nulou. Přes střední Evropu budou přecházet dvě rozpadající se okluzní fronty, které přinesou do Čech mrznoucí srážky a na Moravu sněžení. Na Moravě by se tak na konci mohla objevit slabá sněhová pokrývka. Z neděle na pondělí však přes naše území bude přecházet teplá fronta, která nejprve přinese ledovku, ale za ní se začne výrazněji oteplovat. Atlantický oceán opět dostane zelenou a tak začne již klasická prosincová obleva. V tuto chvíli zatím není jasné, jak moc se Atlantický oceán utrhne z řetězu, ale statistika z posledních dnech je zatím neúprosná. 

Obr. 1 Do neděle se může místy vytvořit sněhová pokrývka

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup