Včerejší bouřky a dnešní požár

Včerejší bouřky a dnešní požár
02.08.2017
Včerejší noc přinesla popadané stromy a zdržení v dopravě. Na některých místech byly kvůli bouřkám zaplaveny sklepy domů. Dnes se v Česku bojovalo s opačným živlem – oheň přidělal vrásky na čele především zemědělcům.

Bouřky v noci na středu nejvíce řádily ve Středočeském a Ústeckém kraji. Komplikace v dopravě způsobily popadané větve i celé stromy. Zastavila se například železniční trať mezi obcemi Měcholupy na Lounsku a Krupou na Rakovnicku. Stejně tak cestující zaznamenaly zdržení na trase z Prahy do Rakovníka a z Lužné u Rakovníka do Chomutova. Mluvčí hasičů Středočeského kraje řekl: „Od půlnoci jsme vyjížděli ke čtyřem spadlým stromům na Rakovnicku.“

Radarové snímky ukazují velké množství srážek na severozápadě Čech
Obr.: Noční radarový snímek bouřek na území Čech
Zdroj: ČHMÚ

V Ústeckém kraji nakonec hasiči evidovali 13 událostí, které se převážně týkaly opět spadlých stromů. Několik výjezdů zahrnovalo čerpání vody ze sklepů. Záchranné práce se odehrály i přímo v krajském městě, kde se ucpalo několik kanálů. V Hřensku pak spadlý buk zavalil garáž.

Na Kolínsku dnes naopak vyrazili hasiči do boje s požárem. Oheň zasáhl pole o rozloze 5 hektarů u obcí Bylany a Liblice. Situace byla natolik vážná, že do akce byl zapojen i vrtulník, díky kterému se nakonec podařilo oheň zkrotit. Celkově bylo do zásahu zapojeno 14 hasičských jednotek. Zapojili se i zemědělci, kteří stačili zorat okolí požáru, aby se zabránilo dalšímu šíření plamenů. Prozatím byla škoda vyčíslena na 700 tisíc Kč. Ke vznícení pole došlo následkem technické závady na kombajnu. Kvůli dlouhodobému suchu se pak oheň poměrně rychle rozšířil do okolí.

Suché počasí přeje vznikům požárů na suchých polích s obilovinami
Obr.: Požár pole na Kolínsku
Zdroj: Česká televize

Autor: SG

frame-scrollup