Včerejší bouře byly velmi aktivní

Včerejší bouře byly velmi aktivní
14.04.2018
Nejsilnější bouře zpravidla přicházejí na naše území v letních měsících, včera ale duben ukázal nezvykle aktivní sérií bouří, která překvapila i meteorology. Do akce musely vyjet i složky záchranného systému. Hasiči evidovali desítky výjezdů.

Bouřky se na našem území začaly objevovat během poledne na jihu Čech a v odpoledních hodinách se v podobě dlouhého pásu přesouvaly k severovýchodu. Srážky tak postupně zasáhly většinu západní poloviny našeho území. Ani Morava nepřišla o déšť, avšak zde přicházely srážky již v dopoledních či brzkých ranních hodinách.

Největší komplikace a rozsáhlejší škody byly zaznamenány na Vysočině. Zde byly v odpoledních hodinách hlášeny vývraty několika stromů, které komplikovaly především dopravu. Spadlé stromy například zastavily provoz na železnici. Nejvíc komplikací bylo nahlášeno na Mladoboleslavsku a Kolínsku. Nejrychleji vanul vítr v Přibyslavy (okres Havlíčkův Brod), kde vítr v nárazech dosahoval 100 km/h. V Chotěboři zase vítr odnášel střechy několika budov. Stejně tak byl podobný incident nahlášen v Plzni, kde večerní bouře porušila střechu místního kulturního domu. Vítr zde dosahoval rychlosti až 80 km/h.

Zásah hasičů
Obr.: Zásah hasičů KD Peklo (Plzeň)
Zdroj: krimi-plzen.cz

Celkově během včerejšího dne nad naším územím osvítilo oblohu více jak 18 tisíc blesků. Většina z nich byla ale málo intenzivní a odehrávaly se mezi oblačností. Pátek třináctého tak přinesl až letní teploty a pro ně i typické bouřky. Největší srážkové úhrny byly změřeny na stanici Verneřice (okres Děčín), kde během zhruba tří hodin napadlo 22 mm. Tato hodnota znamená 22 litrů srážek na 1 metr čtvereční. Déšť dokonce zvedal místy i hladiny řek. Nejkritičtější byla situace na několika říčkách v Podkrkonoší, kde kromě deště přispěl k vyšším vodním stavům i tající sníh. Na večer byla povodňová aktivita nahlášena na horním toku Labe. Brzy však došlo k jejímu odvolání.

Radarové odhady srážek, duben 2018
Obr.: Celkový úhrn srážek za posledních 24 hodin
Zdroj: CHMI

Déšť se na naše území vrátí opět v pondělí, kdy se očekávají bouřky a Morava se srážek dočká především v úterý.

frame-scrollup