Včera padaly teplotní rekordy a slunné počasí se očekává i v příštích dnech

Včera padaly teplotní rekordy a slunné počasí se očekává i v příštích dnech
11.10.2018
Středa přinesla do mnohých oblastí Česka nadprůměrně teplé počasí, které dokonce místy pokořilo dosavadní maxima. Teplotní rekord padl hned na 43 místech České republiky. Teplo panuje i dnes a bude převládat i ve zbytku týdne.

Včera hned 43 meteorologických stanic fungujících minimálně 30 let oznámilo pokoření dosavadního teplotního rekordu pro 10. říjen (celkově je těchto stanic v Česku ke 150). Na stanicích měřících alespoň 100 let došlo k přepsání rekordu na 4 z nich z celkových 11. Nejvyšší teploty vzduchu byly zaznamenány ve Středočeském kraji, především na Berounsku. Nejvyšší denní maximum pak padlo v Neumětelech, kde teploměr ukázal 24,9 °C.

Dnes se opět teploty dostávají nad 21 °C a výjimečně se vyšplhaly i nad 25 °C. Ve dvě hodiny odpoledne oznámily dvě stanice 25 °C – Praha-Komořany (25,3 °C) a Dobřichovice (25,2 °C). Nejvyšší teploty tak okupují Polabí a zázemí Prahy, ale i Ostravsko.


Obr.: Aktuální přehled teplot vzduchu v ČR v 14:00 (11. říjen)
Zdroj: CHMI

V podobném duchu se ponese i zbytek tohoto týdne. Přetrvávat bude slunečná obloha a naměříme okolo 20 °C. O víkendu se očekávají teploty vzduchu mezi 18 až 22 °C. A ani začátek týdne příštího nepřinese výrazné změny. Až do středy se očekává krásné babí léto, které by mohl narušit jen silnější vítr v oblasti jižní Moravy a na Vysočině. Až příští čtvrtek by mělo dojít k poklesu teplot, zatáhnutí oblohy a mohou se objevit i srážky.


Obr.: Aktuální stav oblačnosti nad Českou republikou (14:15, 11. říjen)
Zdroj: CHMI 

Teplé počasí neovládlo pouze Českou republiku, ale abnormálně vysoké teploty můžeme zaznamenat napříč celým naším kontinentem. Za nezvykle teplým počasím u nás stojí mohutná tlaková výše nad severovýchodní Evropou. Po její zadní straně se k nám dostává teplý vzduch od jihu, který výrazně ohřívá naše území.

frame-scrollup