Vánoce se blíží a co na to počasí?

Vánoce se blíží a co na to počasí?
12.12.2016
Bílé Vánoce to budou mít opět velmi těžké, ale nikoliv nemožné.

Jedenáct dnů chybí do začátku letošních Vánoc a kromě vrcholící reklamní kampaně, pečení cukroví, plnících se obchodů a objednávání dárečků přes internet zní nahlas i tiše otázka, jaké budou letos Vánoce? Bude konečně sníh? Seriózní meteorologové se těmto otázkám vyhýbají, odmítají rozhovory do rádií a televizí, protože kolem Vánoc nastává vždy takový guláš v předpovědích, že si nikdo netroufne říci nějaký verdikt. A přesto dobrovolně dnes přinášíme článek o tom, jaké by ty letošní Vánoce mohly být. Nečekejte však žádnou předpověď, jen si vyložíme karty na stůl, jak je paní příroda před těmi Vánoci rozmíchala.

V prvé řadě můžeme říci, že letošní prosinec je výrazně chladnější, než tomu bylo loni. Jenže. Chybí zde něco jiného. Zejména nížiny mají velkou absenci srážek. Když už se nějaké srážky v nížinách objeví, tak je to většinou v teplém sektoru, kde je moc teplo, takže šance na vytvoření sněhové pokrývky je mizivá. Nebo sněhové srážky spadnou na teplé frontě, za kterou se rychle oteplí, takže sníh roztaje. Aby se vytvořila v nížinách sněhová pokrývka, stačí relativně málo. Stačí, aby okluzní fronta postupovala do vymrzlého vzduchu a nejlépe do oblasti vysokého tlaku vzduchu. Okluzní fronta by se nad střední Evropou rozpadla a vytvořila by se inverze s třeskutými mrazy.  Právě tyhle situace často v minulosti přinášely bílé Vánoce do České republiky.  Jedna taková fronta měla ve středu přecházet přes naše území, ale jsou tu dva faktory, které nejsou příznivé. V Čechách se nestihne dostatečně ochladit a srážky podle modelů nakonec budou velmi slabé. Zejména na Moravě by se však něco málo mohlo objevit. Zda to bude stačit na vytvoření sněhové pokrývky, však není jasné. Tlaková níže, která měla přinášet poměrně vydatné srážky, nepůjde přes jižní Polsko, jak se původně předpokládalo, ale přes Estonsko a Rusko. Některé modely tuto situaci nezvládly a teď nestačí ubírat na srážkách.

V následujících dnech by se nad Evropou měla udržovat rozsáhlá tlaková výše, která se postará o to, aby žádné srážky do střední Evropy nedorazily. K dnešnímu dni to vypadá, že žádné frontální srážky do 22. prosince nespadnou. Slabě sněžit by tak mohlo jen z nízké inverzní oblačnosti.

Sumace srážek nad evropou dne 22.12.2016

Obr. 1 Sumace srážek na 240 hodin, dle modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Bílé Vánoce to tedy budou mít opět velmi těžké, ale nikoliv nemožné. Oproti loňskému je alespoň velmi blízko ledový vzduch.  Na snímku vidíme meteorologický modelový diagram pro Prahu a v žádném dnu by pravděpodobnost na sněžení neměla přesáhnout více jak 30%. Ale je to jen pravděpodobnost, v listopadu lekci z pravděpodobnosti dostaly i celé USA.  Zatím to tedy na bílé Vánoce nevypadá, jestli se však předpovědi budou měnit, určitě vás budeme informovat.

Graf teplot v hladině 850 hPa v prosinci 2017

Obr. 1 Modelový meteorologický diagram na 340 hodin pro Prahu zohledňující jednotlivé modelové výstupy.

Zdroj:meteociel.fr 

Autor: TD

frame-scrollup