V USA dnes nastane úplné zatmění Slunce

V USA dnes nastane úplné zatmění Slunce
21.08.2017
Pro pozorování zatmění Slunce bude samozřejmě klíčové počasí. Meteorologové v USA tak vydávají velmi přesné předpovědi, které zohledňují zejména oblačnost.

Dnes se v USA bude na obloze odehrávat dlouho očekávané divadlo. Na území USA totiž bude probíhat úplné zatmění Slunce. Zatmění začíná v ranních hodinách v severním Pacifiku a končí v Atlantickém oceánu odpoledne. Stín Měsíce postupně přejde přes Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínu, Georgii a Jižní Karolínu.

Toto úplné zatmění měsíce patří mezi nejvíce očekávaný ve 21. století, protože přejde přes velmi zalidněnou část naší planety a navíc v zemi s velmi dobrou silniční sítí. Hotely a penziony, které se nachází v nejlepších lokalitách pro pozorování jsou již několik měsíců beznadějně vyprodány. Spousty turistů přiletělo i z Evropy, Japonska či Austrálie.

Pro pozorování zatmění Slunce bude samozřejmě klíčové počasí. Meteorologové v USA tak vydávají velmi přesné předpovědi, které zohledňují zejména oblačnost.

Pravděpodobně nejlepší zatmění mohou vidět občané států v západní části USA, kde by mohlo být jasno až skoro jasno. V centrální části by mělo být polojasno až oblačno, budou však místa, kde přechodně může být i zataženo a Slunce tak nepůjde vůbec vidět. O něco lepší situace by pak měla být asi 200 km od pobřeží Atlantiku, kde by mohlo být opět méně oblačnosti. Situace by lokálně mohlo zkomplikovat bouřkové počasí. Bouřky by se mohly objevit zejména v horských oblastech.

Možnosti sledování zatmění slunce budou veliké

Obr. Mapa nejvhodnějších míst pro pozorovaní úplného zatmění Slunce v USA

Zdroj: USA Today

A proč je kolem tohoto zatmění Slunce takový rozruch? Jedná se o poměrně lokální jev, protože pás totality je vždy velmi úzký a ne vždy jsou vhodné meteorologické podmínky. Dnes však bude přecházet i přes velmi populární části v USA. V Evropě se například významené úplně zatmění Slunce objevilo v roce 1999, pás totality však přecházel jen přes úzkou část Evropy.

Evropa musí čekat na další zatmění Slunce až do roků 2026 – 2028. V srpnu 2026 nastane ve Španělsku a v ČR ho můžeme vidět, jak částečné zatmění.

Nejbližší zatmění Slunce bude v ČR viditelné již v roce 2021, kdy 21. června budeme moci vidět prstencové zatmění Slunce.

 

Autor: TD
 

frame-scrollup