V sobotu bude extrémně vysoký tlak

V sobotu bude extrémně vysoký tlak
21.02.2019
Střed tlakové výše se bude nad střední Evropou držet jako magnet i v dalších dnech.

Za studenou frontou, která dnes odpoledne přešla přes naše území, se k nám postupně začne dostávat studený vzduch od severovýchodu. Projeví se zejména ve východní polovině území a kromě toho, že bude studený v hladině 850 hPa, tak výrazně prochlazený bude i při zemi. Proto bude ochlazení během zítřejšího dne poměrně rychlé a na Moravě budou maximální teploty zaznamenány již v průběhu ranních hodin. Bude se však jednat jen o jeho krátkou návštěvu, protože již v sobotu se od severu přes naše území začne přesouvat střed mohutné tlakové výše.

Podle některých modelů bude ve středu této tlakové výše hodnota tlaku atakovat 1045 hPa, což jsou extrémní hodnoty. Na některých místech se možná bude jednat o nejvyšší tlak za posledních 25 let.

Obr. 1 Mohutná tlaková výše v hladině 500 hPa

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Extrémně vysoký tlaku bude i při zemi, Aladine čeká až 1047 hPa

Zdroj: chmi.cz

Díky tomu, že tlaková výše půjde do ledové vzduchové hmoty, tak se musíme připravit i na silné mrazy. Radiační vyzařování bude opravdu silné, ale limitním faktorem bude absence sněhové pokrývky. Proto minimální teploty nebudou klesat k -20 °C, ale zastaví se spíše na hodnotách mezi -8 až -12 °C, ojediněle až na -15 °C a to zejména na severovýchodě.

Střed tlakové výše se bude nad střední Evropou držet jako magnet i v dalších dnech. Změna přijde pravděpodobně na začátku března, kdy se ke slovu dostane opět Atlantický oceán, který bude do střední Evropy přinášet jednotlivé frontální systéme a tím i srážky.

Autor. TD

 

 

frame-scrollup