V prosinci a v lednu můžete pozorovat kometu Catalina

V prosinci a v lednu můžete pozorovat kometu Catalina
07.12.2015
Během prosince a ledna bude vhodné období pro pozorování komety Catalina, která však půjde vidět pouhým okem jen z míst bez světelného znečištění

Každý z nás se alespoň jednou za čas rád podívá na oblohu posetou hvězdami, někteří z nás obdivují alespoň zimní souhvězdí Orion, ale jiní dokonce vytáhnou dalekohled a pozorují vzdálené galaxie. Čas od času se přitom na nebi objeví menší zázrak v podobě jasných meteorů (jako letošní Tauridy) a nebo přilétne kometa pozorovatelná i pouhým okem - jako například loni v zimě. Letos naši zimní oblohu obohatí další celkem jasná kometa  C/2013 US10 (Catalina), u které se sice nepředpokládá, že ji uvidí každý, ale mohla by se snadno stát nejjasnější kometou příštího roku. A protože ji můžeme s malými dalekohledy a triedry pozorovat už nyní, připravil jsem pro vás tento článek, ve kterém jsem se snažil stručně vypsat několik dnů, které jsou pro pozorování komety nejdůležitější

Vyfocené astronomické jevy

Autorem fotografie je Fritz Helmut Hemmerich

Kometu můžete pozorovat už nyní na východě - jen velmi nízko nad obzorem a jen krátce před východem slunce (před šestou hodinou). Postupně bude kometa stoupat výš a výš nad obzor. Komety a jiné difuzní objekty se nejlépe pozorují na tmavé obloze daleko od světelného znečištění a nejlépe v období, kdy je Měsíc blízko novu a neruší nás tak svým svitem.

11. prosince nastane první nov. V tento den by měla být v prosinci kometa vůbec nejlépe pozorovatelná, ale bude samozřejmě záležet na počasí.

V lednu také kometa výrazně zjasní - a navíc se z ní stane cirkumpolární objekt, tedy objekt, který na obloze nikdy nezapadá pod obzor. 

1. leden - Hned prvního ledna se tato kometa velmi těsně přiblíží dosti jasné hvězdě Arcturus ze souhvězdí Pastýře. Jedná se o jednu z nejjasnějších hvězd na obloze, a tak může kometu pozorovat každý astronom, i úplný amatér. Bude to také velmi vhodná příležitost k fotografování.

10. leden - V tomto dni bude Měsíc ve fázi novu.

17. leden - Teď bude kometa vůbec nejblíže Zemi - na vzdálenost 0,72 AU. V důsledku toho nabere kometa nejvyšší jasnost, a pak zase začne rychle slábnout. 

Pouhým okem by tato kometa mohla být pozorovatelná jen z míst s malým světelným znečištěním - a to převážně v maximu své jasnosti, tedy sedmnáctého ledna příštího roku. Bude to však vhodný objekt hlavně pro majitele dalekohledů, kteří jistě zahájí svá první pozorování již v prosinci. V dalekohledu nám pak kometa dokonce odhalí dva výrazné ohony.

Zde je ještě mapka, pomocí které můžete kometu na obloze vyhledat:

http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/Web_Dec15_Catalina_BW.pdf

Tak hodně štěstí s pozorováním a pokud se vám podaří nějaké zajímavé fotografie, zašlete je na naši facebook stránku a my je rádi sdílíme.

 

Autor: PH

frame-scrollup