V pondělí může mrznout

V pondělí může mrznout
20.10.2018
Je tedy velmi pravděpodobné, že během příštího týdne hory postupně pokryje sněhová první výraznější sněhová pokrývka následující zimy.

Ochlazení, na které jsme upozorňovali již v polovině pracovního týdne je tady. Příliv velmi teplého vzduchu od jihu postupně vystřídá chladnější vzduch od severu. Maximální teploty postupně klesají, takže dnes již čekejme maximálně 11 až 15 °C, na JV ještě až 17 °C.  Zítra už se maximální teplota budou pohybovat mezi 10 až 14 °C, ale na severovýchodě to budou teploty jen kolem 9 °C.

Postupně začnou klesat i minimální teploty, které postupně spadnou k 0 °C. Při vyjasnění mohou v pondělí klesnout noční teploty až k -3 °C.

Na další ochlazení se musíme připravit v polovině příštího pracovního týdne, kdy ze severozápadní Evropy bude po přední straně mohutné tlakové výše postupovat tlaková níže, za kterou k nám pronikne velmi studený vzduch od severozápadu. To už bude stačit na poměrně četné sněžení na horách a postupně i vyšších polohách. Je tedy velmi pravděpodobné, že během příštího týdne hory postupně pokryje sněhová první výraznější sněhová pokrývka následující zimy.

Další vývoj počasí je značně nejisté, protože dva globální modely jsou ve svých předpovědích naprosto odlišné. Zatímco model z Evropy čeká opětovné oteplení, kdy by maximální teploty mohly na konci října opět dosahovat až 18 °C, tak model z USA očekává další ochlazování a postupné sněžení i v těch nejnižších polohách.

Za nejistotu a velké rozdíly může pokles NAO do výraznějšího záporu. Pokud se tak stane, tak se můžeme “těšit“ na pořádné meteorologické extrémy. A to jak to tepla, tak i do zimy. Situace budeme v následujících dnech i nadále upřesňovat. Je však jasné, že stabilní počasí je u konce.

Obr. Po dlouhé době klesne do záporu index NAO

Zdroj: NOAA

Autor: TD

frame-scrollup