V pondělí bude sněžit a foukat silný vítr

V pondělí bude sněžit a foukat silný vítr
24.11.2018
Na severu a severovýchodě si už brousí zuby ledový vzduch a v průběhu pondělí se k nám dostane.

Ve střední Evropě v těchto dnech vrcholí příliv teplého proudění od jihu a maximální teploty se pohybují i kolem 8 °C. K tomu velmi často slabé prší nebo mrholí, tvoří se nízká oblačnost a nebo mlhy. Toto nevlídné počasí však brzo skončí. Na severu a severovýchodě si už brousí zuby ledový vzduch a v průběhu pondělí se k nám dostane.

Ještě před tím se však bude formovat nad střední Evropou srážková vlna, která nás v pondělí a v úterý bude ovlivňovat. V tuto chvíli ještě není jasné, jak moc se srážky vysunou k severu a západu, ale je velmi pravděpodobně, že jižní polovina území a Moravu tyto srážky mohou zasáhnout.

Český hydrometeorologický ústav dokonce čeká, že v těchto prostorech může napadnout 7 až 20 cm nového sněhu. Předpovědi se však budou ještě upřesňovat a možná až v pondělí ráno bude zřejmé, které oblasti dostanou sníh.

Co je však už v tuto chvíli téměř jasné, je to, že zesílí vítr a ten bude velmi nepříjemný. Průměrná rychlost větru se v pondělí bude pohybovat mezi 4 až 8 m/s, v nárazech až 15 m/s, na severovýchodě dokonce až 20 m/s. Pokud napadne sníh, tak se budou tvořit četné sněhové jazyky a od vyšších poloh i závěje. Nejhorší situace však bude na úpatí nízkého Jeseníku a Oderských vrších, kde mohou nárazy dosahovat i 25 m/s, ojediněle až 30 m/s. Je velmi pravděpodobné, že v této lokalitě bude tento vítr dělat i škody na porostech a lokálně i na majetku.

Předpovědi výšky sněhové pokrývky se zatím hodně liší. Dva extrémní výstupy můžete porovnat sami.

Obr. 1 Model Aladin čeká, že by ve Slezsku a v jižních Čechách mohlo napadnout až 25 cm nového sněhu

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Model ICON je daleko střízlivější a očekává maximálně 15 až 20 cm nového sněhu a to je opravdu jen ojediněle

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

 

frame-scrollup