V pondělí bude až 22 °C

V pondělí bude až 22 °C
25.10.2018
Než však nastane zmiňované oteplení, musíme se připravit na velmi studený a hlavně nepříjemný víkend.

Už to vypadalo, že teploty nad 20 °C nás letos definitivně opustily a na modelech se naopak pro nadcházející víkend a konec října neustále opakovala zimní předpověď počasí. Na horách mělo napadnout až 30 cm sněhu a sněhové vločky se měly přechodně dostat i do nižších poloh. Vše je však jinak. V sobotu a v neděli se sice přechodně výrazně ochladí, přijdou vydatné srážky a bude foukat studený severovýchodní vítr, ale to je z pohledu zimy opravdu všechno. Na horách se přechodně může objevit sněžení a to především v západní polovině našeho území.

Už v průběhu neděle nejdříve ve vyšších hladinách atmosféry, od pondělí i v přízemní vrstvě, se k nám začne dostávat velmi teplý vzduch od jihu, původně až z Afriky. Tento velmi teplý vzduch bude nasávat tlaková níže, která se bude prohlubovat nad Středomořím, ale nebude přecházet východně od našeho území, nýbrž západně.

V pondělí budou maximální teploty rozdělené. V Čechách se maximální teploty budou pohybovat mezi 12 až 16 °C, na Moravě to bude až 20 °C a na jižní Moravě ojediněle až 22 °C. Podobné to bude i v úterý, kdy už by se na celém území měly maximální teploty pohybovat kolem 18 °C. Ještě šokující však bude úterní ráno, kdy se minimální teploty budou pohybovat kolem 15 °C. Jen v západních Čechách to bude zhruba kolem 9 °C.

Obr. V pondělí k nám od jihovýchodu pronikne velmi teplý vzduch

Zdroj: wetterzentrale.de

Je velmi pravděpodobné, že tyto dva dny budou padat v České republice teplotní rekordy. Teplé počasí bude pokračovat i na začátku listopadu, bude však přibývat míst, kde se bude udržovat nízká inverzní oblačnost, pod kterou může být výrazně chladněji.

Než však nastane zmiňované oteplení, musíme se připravit na velmi studený a hlavně nepříjemný víkend. Na některých místech by mohlo spadnout až 50 mm srážek a to vše při teplotách jen kolem kolem 10 °C.

 

Autor: TD

frame-scrollup