V noci začne od jihu trvale sněžit

V noci začne od jihu trvale sněžit
29.11.2017
V Čechách by mělo mít sněžení spíše občasný charakter, i zde se však může vytvořit pokrývka, kromě západních a středních Čech.

Sníh, který během dnešní noci napadl většinou do nadmořské výšky 400 m n. m. roztál. Nulová izoterma se během odpoledne nachází kolem 500 m n. m., ale v průběhu večera a noci začne klesat i do nižších poloh.

29. listopad 2017 přinesl slabou sněhovou pokrývku i do nižších oblastí

Obr. 1 Ranní snímek z Bělotína

Zdroj: chmi.cz

Konec listopadu a sníh nikde

Obr. 2 Odpolední snímek z Bělotína

Zdroj: chmi.cz

Tlaková níže se v těchto chvílích vytáčí nad Jadranem, ale během noci bude přecházet přes Maďarsko, Slovensko dál k severu až severovýchodu. Tato situace je vždy zárukou trvalých a vydatných srážek zejména v Beskydech.

Tlaková níže ovšem pro tuto situaci není výrazně prohloubena, takže neočekáváme zesilování větru, které je častým doprovodným jevem při těchto situacích. Díky tomu, že bude absentovat silné proudění, tak by se srážky měly dostat i relativně hodně na západ a navíc by to neměla být záležitost pouze horských oblastí. Srážkové pole to bude opravdu rozsáhlé, protože výraznější srážky se čekají od ČR až po Rumunsko či Srbsko.

Tlaková níže nad Polskem

Obr. 3 Tlaková níže se bude zítra odpoledne pohybovat kousek od našich hranic

Zdroj: shmu.sk

Jak už je to při těchto situací zvykem, tak jednotlivé modely čekají odlišné srážkové úhrny. Zatímco model Aladin počítá, že by na většině Moravy mohlo napadnout kolem 10 cm sněhu, tak evropský model ECM počítá s maximálně 5 cm, a tak bychom mohli pokračovat dále.

V takovém případě by se měl meteorolog řídit zkušeností a rozhodnout na základě minulých podobných situací. Podobně reaguje i Český hydrometeorologický ústav, který vydal výstrahu na novou sněhovou pokrývku. Čeká, že během zítřejšího dne napadne od 5 do 12 cm nového sněhu, v Beskydech to však může být 10 až 20 cm.

Výstražná informace

Obr. 4 Výstraha na novou sněhovou pokrývku ve východní polovině Moravy

Zdroj: chmi.cz

V Čechách by mělo mít sněžení spíše občasný charakter, i zde se však může vytvořit pokrývka, kromě západních a středních Čech.

Zajímavostí je, že Slovenský hydrometeorologický ústav čeká, že například v Bratislavě by mohlo napadnout 5 až 15 cm nového sněhu. V centrální části Slovenska v okresu Zvolen či Levice se čeká, že napadne 35 až 40 cm nového sněhu!

 

Autor: TD

frame-scrollup