V noci nad Moravou proběhne cyklogeneze

V noci nad Moravou proběhne cyklogeneze
13.07.2016
Cyklogeneze je prohlubování tlakové níže. Když se tlaková níže prohlubuje, tak v podstatě sílí.

Divoké počasí nad střední Evropou bude dnes v noci a zítra v průběhu dne vrcholit. O střední Evropu v posledních několika dnech bojují dvě rozdílné teplotní masy. Na západě se nachází studený vzduch a na východě vzduch horký. Česká republika se nachází někde mezi těmito hmotami. V nočních hodinách studený vzduch vždy zatlačí, ale během dne se od jihovýchodu začne opět oteplovat. To platí i o dnešním dnu, kdy se v podvečer na východě Moravě ve výšce opět výrazně oteplí.

Předpověď teploty v hladině 850 hPa na další dny

Obr. 1 Výrazné teplotní rozhraní nad střední Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Dnes v noci však dojde na Moravě k velmi atypické situaci, která se nazývá cyklogeneze.

Cyklogeneze je prohlubování tlakové níže. Když se tlaková níže prohlubuje, tak v podstatě sílí. Jakmile se tlaková níže vyplňuje, tak dochází k postupnému rozpadu. V našich podmínkách jsme zvyklí na to, že přes nás tlaková níže přechází v době zralosti nebo ve fázi vyplňování. Dnes v noci tomu však bude jinak.

Odpoledne nad Maďarskem a Slovenskem bude vznikat tlaková níže, která bude postupovat k severozápadu. Už tento pohyb je velmi netradiční. Zároveň se bude velmi rychle prohlubovat. V zárodku bude mít tlaková níže 1010 hPa, ale zítra odpoledne v Polsku to bude už 993 hPa. Ve středu této tlakové níže se očekává pokles 1 hPa za hodnu.

Tlak vzduchu bude pomalu vzrůstat

Obr. 2 Tlaková níže nad Slovenskem dnes v 18 hodin UTC

Teplota vzduchu nad územím České republiky v hladině 500 hPa

Zdroj: chmi.cz

Obr. 3 Tlaková níže nad Polskem zítra v 18 hodin UTC

Zdroj: chmi.cz  

Bude se jednat o velmi dynamickou situaci a my v České republice ji můžeme pozorovat velmi zblízka. Pravděpodobně v pozdních odpoledních a večerních hodinách bude od jihu postupovat další bouřkový komplex, v tuto chvíli ještě však není jisté, jakou trasou tentokrát půjde. Některé modely očekávají, že bude postupovat přes Slovensko, některé čekají postup přes Moravu. V Čechách se v chladném vzduchu bude vytvářet vrstevnatá oblačnost a přidají se trvalejší srážky. V týlu tlakové níže pak výrazně zesílí severozápadní vítr.

Autor: TD 

frame-scrollup