V některých oblastech stále trvá sucho

V některých oblastech stále trvá sucho
02.07.2016
O suchu už se opět začíná hodně mluvit, protože teploty začínají přesahovat 30 °C a tím se zrychluje výpar

Jak již jsme vás informovali ve čtvrtek, tak letošní léto je hodně odlišné od toho, které zde panovalo minulý rok. Právě v loňském létě se sešlo hned několik extrémních situací, které přispěli k tomu, že se jednalo o jeden z nejteplejších a nejsušších roků v historii.

 

Letošní rok přináší přeci jen do České republiky více frontálních systémů, které však přináší srážky jen do určitých oblastí a to zejména ve formě bouřek. Trvalé deště, kdy by plošně spadlo kolem 30 až 50 mm se stále našemu území vyhýbají. Sucho, jako takové spoustu z nás přestalo sledovat v průběhu jara, kdy se vegetace začala probouzet, k tomu se přidaly srážky a dokonce i v potocích a řekách byla voda. Bohužel to byl jen klam přírody.

 

O suchu už se opět začíná hodně mluvit, protože teploty začínají přesahovat 30 °C a tím se zrychluje výpar. Bouřky jsou sice na našem území poměrně četné a silné,ale to situaci nezachrání. Za prvé jsou spady srážek velmi lokální a za druhé silný déšť pouze steče po půdě do kanalizace nebo do koryt řek.

 

Nejhorší situace, je dlouhodobě na jižní Moravě, kde míra ohrožení dosahuje již stupně 4 z pěti bodové škály. Podobně špatně je na tom střední Morava, východní část Moravské brány, některá místa v Polabí a také Praha.

 

Naopak dobrá situace je v celých jihozápadních a západních Čechách, kam často dojde fronta i s vrstevnatými (trvalejšími) srážkami. Dobře jsou na tom i naše hory, kde funguje návětrný efekt, takže srážek je zde výrazně více.

Sucho se bohužel stále prodlužuje

Obr. 1 Míra ohrožení suchem v hloubce 0 až 40 cm

Zdroj: chmi.cz

Nejohroženější suchem jsou oblasti nížin

Obr. 2 Míra ohrožení suchem v hloubce 0 až 100 cm

Zdroj: chmi.cz

 

Pro přírodu dnes začínají nejhorší tři měsíce, protože srážek obecně není mnoho a teploty zejména v červenci a v srpnu jsou hodně vysoké. I kdyby však bylo vlhké léto, tak se situace výrazně nezlepší. Z předchozího roku máme stále velký deficit, který může srovnat zejména zima bohatá na sníh.

 

Autor: TD

frame-scrollup