V následujících dnech nás čeká bitva mezi jarem a zimou

V následujících dnech nás čeká bitva mezi jarem a zimou
28.03.2018
Počasí bude velmi nestabilní, pravděpodobně nás čeká hodně srážek.

Po dlouhé době na naše území opět začíná proudit teplý vzduch. Jižně od Islandu se nachází mohutná tlaková níže, která do západní Evropy vysílá svou brázdu. Po přední straně této brázdy k nám začne v průběhu dne proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Velmi rychle přes nás však přejde studená fronta, takže během čtvrtku se opět budeme nacházet v chladnějším proudění.

Oblast nízkého tlaku vzduchu by se však měl v pátek přesunout nad západní Evropou a po přední straně tlakové níže by k nám měl být nasáván opět teplejší vzduch od jihu. Na první pohled to vypadá, že je to dobré znamení pro Velikonoce, ale opak je pravdou. Celá oblast s nízkým tlakem si to totiž namíří přímo přes střední Evropu dál na východ. A to znamená několik věcí. Počasí bude velmi nestabilní, pravděpodobně nás čeká hodně srážek a jakmile se tlaková níže dostane východně od nás, tak se ochladí.

Některé modely dokonce počítají s tím, že se tlaková níže bude vytáčet a vracet se zpět k západu. Tyto pohyby se nazývají retrográdní a jsou velmi těžké pro jednotlivě předpovědi. Tato tlaková níže by nás mohla ovlivňovat až do pondělí.

Výraznějšího oteplení se dočkáme až po Velikonocích

Obr. 1 Jednotlivé výstupy modelu GFS pro teplotu v hladině 850 hPa

Zdroj: wetterzentrale.de

Po Velikonocích to však již vypadá, že by se měla začít obnovovat tlaková výše nad jihovýchodní Evropou. Pokud se tak stane, tak by příští týden na naše území mohl konečně začít proudit delší dobu teplý vzduch od jihu. V takovém případě by postupně maximální teploty rostly nad 15 °C. Některé meteorologické modely dokonce čekají teploty kolem 20 °C. Je však potřeba si uvědomit, že jarní atmosféra je nad Evropou velmi nestabilní a stačí, aby níže z Atlantiku postoupila opět více k východu a nástup jara se bude muset opět odložit.

Autor: TD

frame-scrollup