V dalších letech sněhu ubude

V dalších letech sněhu ubude
25.02.2013
Nový klimatický model předpokládá pokles sněhových srážek, kromě polárních oblastí

Nový klimatický model, vyvinutý vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a Princeton University, předpovídá nárůst sněžení v příštích desetiletích v polárních oblastech a vysokohorských polohách. K poklesu sněžení by podle výpočtů modelu mělo dojít ve zbytku světa, což bude velkým problémem pro oblasti, které jsou závislé na vodě z tajícího sněhu.

Model ukazuje, že k úbytku sněžení bude docházet kvůli oteplování, které je způsobeno nárůstem množství oxidu uhličitého v atmosféře. Množství oxidu uhličitého se od poloviny 19. století zvýšilo o 40 % a předpokládá se, že dojde ke zdvojnásobení tohoto množství v tomto století.  Ve velmi chladných oblastech planety bude množství sněžení stoupat, protože se bude vzduch více ohřívat a tím pojme více vlhkosti, co povede ke zvýšení sněhových srážek v těchto oblastech a vědci proto očekávají, že v oblasti Arktidy a Antarktidy množství sněhových srážek značně přibude.Stejný scénář předpokládají i ve vysokohorských oblastech.

V ostatních oblastech světa výstupy modelu predikují pokles sněhových srážek o třetinu, místy až o polovinu, což bude způsobeno nárůstem teploty a tedy nevhodnými podmínkami pro výskyt sněžení. Tento model je oproti předcházejícím modelům lepší v tom, že bere větší ohledy na místní topografii, tedy rozložení hor, údolí atd. Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí.

frame-scrollup