V Česku nezvykle teplý duben, na Středozápadu USA stále vládne zima

V Česku nezvykle teplý duben, na Středozápadu USA stále vládne zima
16.04.2018
Zatímco Česká republika si v posledních dnech užívá poměrně vysokých teplot vzduchu, které jsou pro měsíc duben nad normálem, v USA takové štěstí nemají. Státy na Středozápadu USA nadále trápí chladné počasí, které komplikuje život tamních obyvatel.

Včerejšek se na našem území zapsal jako další letní den, tedy den, kdy maximální teplota překoná 25 °C. Nezvykle vysoké teploty vzduchu trhaly i rekordy. Celkově byla maxima překonána nebo vyrovnána na 43 meteorologických stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejvyšší teplota byla zaznamenána v Karviné, kde teploměry ukázaly 25,7 °C. Zde ale rekord nepadl. Nad 25 °C se teplota dostala i na stanicích Bohumín (Záblatí) a Ostrava (Poruba). Rekordy padaly i ve vyšších nadmořských výškách. Na Lysé hoře maximální teploty dosáhly 16,4 °C, nakonec byl překonán rekord z roku 1959. V Peci pod Sněžkou rtuť teploměru ukázala 18 °C a byl překonán 11 let starý rekord.

Maximální teploty pro dnešní den
Obr.: Přehled teplotních rekordů pokořených na 43 stanicích 15. dubna 2018
Zdroj: ČHMÚ

Rekordy padají i v USA. Zde, ale stále panuje zima. Na Středozápadu USA musely být zrušeny stovky letů, podobná situace panovala i nad provincií Ontario v Kanadě, kterou déšť v kombinaci s nízkými teplotami proměnil v ledové království. Mnoho aut zůstalo uvězněno na silnicích. V Minneapolis řádila silná sněhová bouře. Viditelnost byla na více jak 6 hodin omezena na méně než 400 metrů. Během jednoho dne napadlo až 29 cm nového sněhu, což je druhý nejvyšší úhrn zaznamenaný v této oblasti. Celkově však duben již nyní překonal rekord měsíční sumy spadlého sněhu. Tisíce lidí se také ocitlo bez přísunu elektrické energie. Rozsáhle oblasti v Detroitu zůstaly bez energie celou noc, přetrháno bylo více jak tisíc tras elektrického vedení.

Zima kdysi a dnes
Obr.: Historie se opakuje v Nebrasce - 1983 x 2018
Zdroj: Aaron Brown @atbrown630

Letecká doprava se zastavila i na jihu státu, kde v pátek a neděli bylo pozorováno několik tornád. Nejméně 17 tornád bylo ohlášeno ve státech Arkansas, Louisiana, Missouri a Texas. Asi 4 lidé byly zraněny a jeden motorkář po pádu stromu zahynul. Zničeno bylo 160 budov.

frame-scrollup