V Čáslavi naměřeno 20,2 °C

V Čáslavi naměřeno 20,2 °C
04.03.2019
Například v Mošnově padl rekord, který je 21 let starý.

Měsíc březen zatím navazuje na velmi teplou druhou polovinu února a posouvá dál letošní maxima. Dokonce byla pokořená první dvaceti stupňová hodnota. V Čáslavi bylo naměřeno 20,2 °C. Zatím je to jediná stanice, která pokořila 20 °C, ale zejména v Praze této teplotě byla blízko i jiná místa. Na většině území byl překonán teplotní rekord. Například v Mošnově padl rekord, který je 21 let starý. Teplota tam vystoupila k 18,6 °C.

Za extrémně teplé počasí může teplé jihozápadní proudění. Dnes jsme se dostali do teplého sektoru, ale od západu už postupuje studená fronta, za kterou se ochladí, na horách dokonce opět začne sněžit. Chladnější počasí však potrvá jen jeden den, protože osa proudění se nezmění a další teplý sektor nás zasáhne v průběhu čtvrtka. I během čtvrtka by se teploty měly blížit k 20 °C. Je velmi pravděpodobné, že míst, kde se podaří naměřit 20 °C bude více než dnes.

Obr. 1 Další velmi teplý den čekejme ve čtvrtek

Zdroj: wetterzentrale.de

V dalších dnech bude nad střední Evropou chladnější západní proudění, takže na hory se opět vrátí zima. Zejména na severních horách může ještě napadnout kolem půl metru sněhu. Nížiny se však zimního počasí dočkají jen sporadicky. Některé modelové výstupy ještě dávaly naději, že by se zima mohla vrátit i do nížin, ale šance jsou stále menší.

I přesto, že se i v únoru maximální teploty pohybovaly poměrně vysoko nad nulou, tak minimální teploty byly většinu pod nulou. To stačilo k tomu, aby se příroda nezačala dříve probouzet. Bohužel v těchto dnech už je teplo i v noci, takže vegetace má zelenou. Vzhledem k tomu, že ještě nepřišel žádný výrazný vpád studeného vzduchu ze severu, bude opět riziko, že vegetace může pomrznout. Brzké jarní teploty jsou pro přírodu vždy nebezpečné.

 

Autor: TD

frame-scrollup