V Beskydech spadlo už 50 mm vody a bude pršet do neděle

V Beskydech spadlo už 50 mm vody a bude pršet do neděle
15.05.2014
V Beskydech už spadlo 50 mm srážek, déšť bude pokračovat až do neděle a zaprší i na zbytku území. Toky budou soupat až k 2. SPA

Zatím co od včerejšího do dnešního rána zejména na východní polovině Moravy vytrvale pršelo, na zbytku území nepršelo vůbec, nebo se jednalo jen o slabší přeháňky nebo slabý déšť. Srážkové úhrny od včerejšího do dnešního rána se v Čechách pohybovaly většinou do 2 mm, ojediněle v horských oblastech do 5 mm. Nejvíce srážek se vyskytoval v horských oblastech. Na Moravě byla situace odlišná, zatím co na západní polovině se srážky téměř ne vyskytovaly, tak na východní polovině jich bylo dost. V Jeseníkách spadlo do 5 mm srážek, což není mnoho, ale v Beskydech spadlo za toto období místy až 50 mm srážek, připomeňme, že 1 mm srážek je roven 1 litru vody na metr čtverečný. Z toho polovina spadla od půlnoci do rána. 

Počasí bohaté na srážky bude pokračovat i během dneška (čtvrtka). Srážky se ale budou postupně dostávat i na zbytek území, kde se nebude jednat už o takto o vysoké úhrny a k večeru bude srážek ubývat. To ovšem neplatí pro oblast Beskyd, kde očekáváme vytrvalejší srážky ještě i v noci na pátek, po celý pátek a i v noci na sobotu. Během víkendu se srážky budou vyskytovat na většině území a až v pondělí by se mělo vyčasit a srážek být jen minimum a to zejména v Čechách. 

Z důvodu vydatných srážek vydal ČHMÚ výstrahu na velmi silný vítr, velmi silný déšť a povodňovou pohotovost pro celou Moravu, která je v platnosti až do soboty. Kdy se do soboty předpokládají srážkové úhrny v horských oblastech Beskyd a Jeseníků mezi 80 až 120 mm, v ostatních oblastech Moravy mezi 30 až 70 mm. Očekávají se vzestupy hladin na řekách odvodňujících Beskydy a Jeseníky a dosažení 1. nebo 2. SPA. Na menších tocích se ojediněle může jednat o 3. SPA. K tomu se nadále bude vyskytovat ve čtvrtek a místy i v pátek čerstvý severní vítr, který bude v nárazech dosahovat rychlosti až kolem 90 km/hod. Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí. 

frame-scrollup