V Antarktidě se ozývají děsivé zvuky. Co je jejich příčinou?

V Antarktidě se ozývají děsivé zvuky. Co je jejich příčinou?
23.10.2018
Nekončící ticho v Antarktidě narušují v posledních dnech opravdu nezvyklé zvuky, které nahánějí až hrůzu. Co je jejich příčinou?

Pomocí speciálních přístrojů vědci v Antarktidě objevili prapodivné zvuky, které jakoby vycházely z vnitra Země. Zvuky vibrujícího ledu jsou však způsobené větrem vanoucím skrz sněhové duny. Vědci z Univerzity v Coloradu připodobňují vznik zvuků k hraní na flétnu, akorát hudební nástroj nahrazuje ledovcový šelf a lidský dech vítr. Někomu zase zvuky připomínají bzukot tisíců cikád. Nicméně lidské ucho tuto frekvenci za normálních okolností neslyší, a tak je Antarktida stále pro člověka oázou klidu a nekonečného ticha.

Celý tento objev je vlastně náhodný. Cílem původní studie bylo celkově popsat a analyzovat jevy dějící se na kontinentálním ledovci. V roce 2014 bylo v oblasti pohřbeno v ledu 34 seismických senzorů, které průběžně monitorovaly stav ledovce. Většina těchto přístrojů bylo umístěno do oblasti Rossova ledovce, kde se výzkumníci zaměřili na pozorování změn struktury a stávající pohyby ledu.

Kromě prapodivných zvuků přístroje zaznamenaly i postupné tenčení ledovce a jeho částečný kolaps v důsledku rostoucí teploty okolního oceánu podmiňucí zvýšení vodní hladiny. Měnící se struktura ledovcem právě umožňuje, aby částečně ledem procházel vítr. Studie nově vznikajících vibrací je tak dalším důkazem změn globálních teplot na naší planetě. Navíc při analýze šíření hluku prostorem je možné identifikovat nejvíce náchylné části ledovce, které by se v budoucnu mohly například oddělit.

Obecně je nyní prostor Antarktidy v zájmu mnoha vědeckých týmů ze všech vědních oborů. Zvuky, které se nyní šíří Antarktidou si můžete poslechnout zde ve videu:

 

 

Video

frame-scrollup