UV index stále vysoký

UV index stále vysoký
23.08.2016
Během měsíce září bude postupně UV index slábnout a ve střední Evropě již Slunce nebude tak opalovat.

Pokud jste nevyrazili letos v létě k moři, tak jste měli opravdu jen málo dnů k opalování. Na samotném konci léta však přeci jen přichází stabilita, která oblohu nad Českem vyjasní. I přesto, že se nezadržitelně blíží konec srpna, tak UV index je při jasné obloze stále vysoký.

Dnes přes naše území přechází teplá fronta, takže UV index je znatelně nižší. Pohybuje se na hodnotách od dvou do tří. Za nižší hodnoty může zvětšená oblačnost.

Online měření ultrafialového záření dne 23.8.2018

Obr. 1 Aktuálně naměřený UV idnex v České republice

Zdroj: chmi.cz

Již během zítřejšího dne bude výrazně méně oblačnosti a Slunce bude moci na obloze ukázat svou sílu. Pokud bychom srovnali výšku Slunce s jarní výškou, tak v těchto dnech je vysoko zhruba, jako 20. dubna. V dubnu ještě nejsou horké dny, protože zemský povrch je ještě vychlazený, ale Slunce již sílu má.

Dle ozónového zpravodajství by se měl při jasných dnech pohybovat UV index kolem 6. Toto číslo již patří ve stupnicové škále mezi vysoké hodnoty. Je proto zapotřebí nepodceňovat toto záření a přes poledne nebýt na přímém Slunci. V dopoledních a odpoledních hodinách je dobré se mazat opalovacím krémem. Kůže, která nebyla vystavěna Slunci v předchozích měsících, bude daleko citlivější ke spálení se.

Pokud se chystáte o tomto víkendu na jih, tak tam bude UV index ještě vyšší. UV index se hodně váže na horké vzduchové hmoty. Masa horkého vzduchu bude do střední Evropy postupovat z Pyrenejského poloostrova. Právě ve Španělsku a v Portugalsku by měl UV index dosáhnout hodnoty kolem 10, což už je extrémně vysoké číslo. Takto silné Slunce může způsobit na těle značné popáleniny. Tyto hodnoty jsou pravidelně naměřeny na poušti.

Během měsíce září bude postupně UV index slábnout a ve střední Evropě již Slunce nebude tak opalovat.

UV index nad Evropou 23.8.2016

Obr. 2 Přehled UV indexu nad Evropou

Zdroj: KNM

Autor: TD

frame-scrollup