Úplné zatmění Měsíce se blíží

Úplné zatmění Měsíce se blíží
21.09.2015
V noci z 27. na 28. 9. nastane úplné zatmění Měsíce, víte, jak k tomuto jevu dochází?

Úplné zatmění Měsíce nastane 27-28. 9. 2015

V noci z 27. na 28. září budeme svědky vzácné astronomické události – úplného zatmění Měsíce. Zatmění Měsíce je vzácné zejména proto, že k němu dochází jen tehdy, je-li Slunce, Země a Měsíc v jedné přímce – a to se nestává každý měsíc, nýbrž jen jednou za několik let.


vznik zatmění

zdroj obrázku: www.astro.cz
autor: Petr Sobotka


Při zatmění Měsíce dochází k tomu, že se Měsíc pomalu schovává do zemského stínu. Při tom lze zatmění rozdělit do několika fází. Nejdříve se Měsíc dostává do zemského polostínu. Prostým okem je tento okamžik skoro nepostřehnutelný – část Měsíce jakoby byla jen o něco tmavší. Později se ale Měsíc může dostat až do úplného stínu, kdy jakoby se před Sluncem schová za naši planetu. Může se ale stát, že se Měsíc do zemského stínu ponoří celý – a v tomto případě hovoříme o úplném zatmění Měsíce.

zatmění Měsíce
Autor: Sadegh Ghomizadeh, Irán.
Informace o snímku: Canon 300D, ISO 100, expozice 8 sec, Celestron C11 s reduktorem 6,2.


Při úplném zatmění bývá Měsíc zabarven do červena. To je způsobenou zemskou atmosférou. Pokud to chceme nějak jednoduše vysvětlit, řekneme, že světlo z červené oblasti světelného spektra prochází zemskou atmosférou lépe, než světlo z fialové oblasti světelného spektra a Měsíce je výrazně načervenalý. Dochází k podobnému jevu, jaký pozorujeme při východu nebo západu Slunce/Měsíce nízko nad obzorem.

Měsíc

A právě tato situace, která může trvat i déle než hodinu, je velmi vyhledávaným cílem astronomů, fotografů, ale i obyčejných lidí, kteří se na něco takového také rádi podívají. Přesné údaje, kdy se Měsíc dostává do polostínu, kdy nastává částečné a kdy úplné zatmění vám prozradí tato tabulka:

vstup Měsíce do polostínu: 01:12
začátek částečného zatmění: 02:07
začátek úplného zatmění: 03:11
střed zatmění: 03:47
konec úplného zatmění: 04:23
konec částečného zatmění: 05:27
východ Slunce: 05:55
západ Měsíce: 06:05
výstup Měsíce z polostínu: 06:23


Zatmění Měsíce se vždy odehrává v noci, což většinou lidi odrazuje, ale protože se odehrává ve státní svátek, tak věřím, že i vy najdete čas a chuť podívat se na něco tak neobvyklého, jak jen zatmění Měsíce může být. Toto zatmění navíc budeme moci z Česka pozorovat v celém svém průběhu, což se také nestává pokaždé.

Já osobně si tuto událost ujít nenechám a pokusím se ji řádně zdokumentovat. Pokud na facebookovou stránku pocasicz.cz zašlete i vaše fotografie z blížícího se zatmění Měsíce, zveřejníme ty nejlepší snímky v nové galerii.

Autor: PH

frame-scrollup