Trvalé srážky celé Česko nezasáhly

Trvalé srážky celé Česko nezasáhly
14.06.2018
Jižní Čechy jsou letos magnetem na srážky, vyskytují se zde četné bouřky a štěstí má tato lokalita i na trvalejší srážky.

Trvalé srážky a poměrně plošné bouřky zmírnily riziko požárů, v jižních Čechách se dokonce zmenšily rozsah sucha.  Na některých místech spadlo za 24 hodin až 100 mm srážek. Co by za to dala některé místa v Polabí nebo na jižní Moravě. Takto vysoké srážkové úhrny leckde znamenají půlroční úsilí. Je to neuvěřitelné, ale i na našem území najdeme místa, kde spadlo kolem 100 mm srážek od začátku roku.  Šumava k těmto místům rozhodně nepatří a nemůže za to jen středeční déšť.

Obr. 1 Sumace srážek za středu 13. 6. 2018

Zdroj: chmi.cz

Jižní Čechy jsou letos magnetem na srážky, vyskytují se zde četné bouřky a štěstí má tato lokalita i na trvalejší srážky.  Když se podíváme na modelovou vlhkost půdy do 20 cm, tak uvidíme, že se situace výrazně zlepšila.  Střední a jižní Morava je však stále vyschlá i v této povrchové vrstvě. Nutno dodat, že pokud se podíváme do hlubší půdy, tak se situace dramaticky zhoršuje a oblasti se suchem se zvětšují. Sucho se váže zejména na nížinné oblasti, protože květnové a červnové bouřky byly hodně orografické a vybíraly si zejména horské polohy.  Míra sucha je obrovská i přesto, že se zatím střední Evropě vyhýbají horké vlny. Přesněji řečeno se zatím v Evropě nikde nevyskytují. Horký vzduch, který by teploty vyhnal vysoko nad 30 °C, zůstává v Africe.

Obr. 1 Zásoba vody v procentech do 20 cm pod trávníkem

Zdroj: chmi.cz

Podle statistiky se první horké vlny do Evropy dostávají ve třetí dekádě června, tak uvidíme, zda bude toto pravidlo platit i letos.  V takovém případě by se sucho opět dramaticky zhoršovalo a kromě jižních Čech a horských poloh by mohlo být ohroženo celé území. Situaci mohou někde zachránit bouřky, ale ty jsou velmi lokální a většinou voda odteče rychle pryč.

Autor: TD

frame-scrollup