Tropy se vrátí jen na jeden den

Tropy se vrátí jen na jeden den
04.07.2019
Ve výběžku vyššího tlaku vzduchu se na jeden den tropy vrátí, ale už příští týden se bude od severu ochlazovat a teploty budou podprůměrné

Máme za sebou červen, který se do historie zapíše zlatým písmem. Byl to vůbec nejteplejší červen v historii. Na většině míst bylo více jak pět tropických dnů a průměrné teploty se v nižších polohách pohybovaly kolem 22 °C. To už je za hranicí subtropického měsíce. Můžeme tedy říci, že letošní červen byl u nás subtropický.

Bylo to celkem logické vyústění záporné fáze NAO, která v květnu spustila severní proudění, které se však v červnu přepnulo na jižní proudění. Rozdíl mezi květnem a červnem byl velmi extrémní. Vzhledem k tomu, že záporná fáze NAO stále pokračuje, tak vše nasvědčuje tomu, že došlo k dalšímu synoptickému přepnutí. Jižní proudění je u konce a o slovo se hlásí opět severní proudění.

Ve výběžku vyššího tlaku vzduchu se na jeden den tropy vrátí, ale už příští týden se bude od severu ochlazovat a teploty budou podprůměrné.  Teprve v polovině července by se teploty měly dostat do dlouhodobého normálu, ale další horká vlna je v nedohlednu.

Obr. Teploty se po krátkém oteplení propadnou hluboko pod průměr

Zdroj: wetterzentrale.de

I přesto, že je teprve začátek července, tak to vypadá, že letošní červenec bude chladnější než červen. To se zase tak často nestává.

Tropické léto však definitivně neskončilo. Pokud zůstane záporná fáze, tak na přelomu července a srpna (možná již ve tředí dekádě července) dojde k dalšímu přepnutí synoptické situace a tropy se vrátí ještě ve větší síle, než tomu bylo v červnu.

Do té doby nás čeká průměrné léto s chladnějšími nocemi. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že srážek bude velmi málo, protože bouřky se v následujících deseti dnech nebudou vůbec vyskytovat.

Autor: TD

frame-scrollup