Tropy se vrátí

Tropy se vrátí
14.08.2017
Na zvlněné studené frontě se budou opět vyskytovat bouřky, které mohou být silné, ale zatím to vypadá, že ne tak, jako v minulém týdnu

Po relativně chladném víkendu, kdy se maximální teploty pohybovaly kolem 20 °C a noční minima místy klesly pod 10 °C, se do střední Evropy opět začíná dostávat teplejší vzduch. Přes naše území dnes bude přecházet tlaková výše, která si to namíří přes Polsko nad Rusko. Pro počasí u nás to bude znamenat, že po zadní straně této výše k nám začne proudit teplejší vzduch. V úterý by se v Čechách mohly teploty dostat až k 31 °C, ale večer už západní Čechy bude ovlivňovat studená fronta.

Ve středu bude naopak tepleji na Moravě, kde před studenou frontou může převládat zmenšená oblačnost a teploty se zde mohou dostat až k 31 °C, zejména na Moravě. Jinak by měla středa přinést přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle silné.

Studená fronta se však bude vlnit a již ve čtvrtek se obnoví od jihu příliv teplého vzduchu. Je tak třeba počítat s teplotami kolem 30 °C. Během pátku se od západu začne opět ochlazovat, ale na východ našeho území by se mohla dostat opět tropický vzduchová hmota od jihu až jihovýchodu. Podle dnešních předpokladů by tak na Moravě mohly teploty stihnout před frontou vystoupit až k 33 °C.

Jednotlivé předpovědní ensambly pro lokalitu Brno

Obr. 1 Předpověď jednotlivých modelů pro nadcházející dny

Zdroj: wetterzentrale.de

Předpověď tropických teplot u nás na 18.8.2017

Obr. 2 Předpověď teplot modelu GFS na pátek 18. 8. 2017

Zdroj: wetterznetrale.de

Vzhledem k tomu, že se studená fronta bude opět vlnit, tak je v předpovědi značná míra nejistoty. Na zvlněné studené frontě se budou opět vyskytovat bouřky, které mohou být silné, ale zatím to vypadá, že ne tak, jako v minulém týdnu. Zda se vytvoří opět výrazné teplotní rozhraní, které bude delší dobu oddělovat teplý vzduch na východě od chladného na západě není v tuto chvíli pravděpodobné, ale některé modely počítají i s tímto vývojem. Jedno je však jasné. Čeká nás opět teplý pracovní týden.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup