Trickerovy oblouky

Trickerovy oblouky
05.12.2015
Tyto oblouky mají podobu mlhavých, bělavých oblouků, které se protínají v protislunci a svým tvarem trochu připomínají písmeno x

Díl 23. Trickerovy oblouky

 

Vítám vás u dvacátého třetího dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Minule jsme se zabývali halovými jevy, které lze pozorovat na parhelickém kruhu. Dnes k nim přidáme ještě jeden takový halový jev - tzv. Trickerovy oblouky.

Trickerovy oblouky (také známé jako Trickerovy protisluneční oblouky) patří mezi halové jevy, a tak podobně jako každý halový jev i tento úkaz lze pozorovat jen tehdy, je-li na obloze dostatečně silný zdroj světla (Slunce) a jsou-li v atmosféře přítomny ledové krystalky. Tyto oblouky mají podobu mlhavých, bělavých oblouků, které se protínají v protislunci a svým tvarem trochu připomínají písmeno x.

Zimní idylka na horách pokračuje

Tento snímek zachycuje vzácný halový jev na obloze - Trickerovy oblouky

Autorem snímku je: Jiří Smejkal

 

Trickerovy oblouky vznikají za přítomnosti ledových sloupků orientovaných vodorovně, a to jen velmi vzácně. S rostoucí výškou slunce nad obzorem se jejich tvar mění. Čím níže nad obzorem pozorujeme slunce, tím více jsou jeho horní části protaženy směrem nahoru. Kromě oblouků Trickerových a Wegenerových se v protislunci kříží také oblouky Greenlerovy, o kterých se ale v tomto seriálu rozepisovat nebudeme. 

Obzvláště u halových jevů totiž platí, že se stále ještě co objevovat a některé halové jevy mohou být natolik vzácné, že možná za celý svůj život nespatříte ani jeden. Možností, jakými mohou halové jevy vznikat, je navíc celá řada a každá podmínka má mnoho možností. Např už samotná orientace krystalu a tvar krystalu nabízí několik desítek ne-li stovek různých kombinací. I proto stále dochází k objevu nových, dosud nepopsaných oblouků. A i díky takovýmto jevům je meteorologie zajímavá věda, ve které je stále co objevovat.

V příštím díle se ještě zaměříme na poslední halový jev, kterým se v tomto seriálu budeme zabývat. Potom bude následovat jen slíbený souhrn všech námi uvedených, atmosférických optických jevů a ještě několik málo slov k nim.

 

Autor: PH

frame-scrollup