Tři fronty během tří dnů

Tři fronty během tří dnů
19.12.2018
Již dnes večer se zejména v severní polovině Čechy vyskytují srážky, které jsou lokálně mrznoucí.

Ve střední Evropě bylo v posledních dnech přeci jen více klidu, ale to se začne měnit už v průběhu dnešního večera. Od západu totiž začnou do střední Evropy přicházet jednotlivé frontální systémy, které přinesou sněžení, mrznoucí srážky, ale i výrazné oteplení.

Již dnes večer se zejména v severní polovině Čechy vyskytují srážky, které jsou lokálně mrznoucí. Mrznoucí déšť hlásí například Česká Lípa. Právě v západních a v severozápadních Čechách je největší šance, že se vytvoří v průběhu noci ledovka.

V průběhu zítřejšího dne bude přes naše území přecházet slabá okluzní fronta, která přinese občasné sněžení. Zejména v Čechách bude toto sněžení přecházet v průběhu dne do deště nebo do mrznoucích srážek.

Obr. 1 Zítra přes nás bude přecházet okluzní frontální systém od západu

Zdroj: chmi.cz

Další, tentokrát výrazný, frontální systém bude přes naše území přecházet v pátek během dne. Od západu bude na většině území pršet, ale na Moravě se bude jednat zpočátku o sněžení. Teploty se v průběhu dne budou od jihozápadu velmi rychle zvedat a během večera se v jihozápadních Čechách mohou pohybovat i kolem 10 °C. Oteplení se v průběhu noci z pátka na sobotu dostane i na Moravu.

Obr. 2 V pátek přes nás bude přecházet od jihozápadu frontální systém

Zdroj: chmi.cz

Aby toho nebylo málo, tak na sobotu si pro nás připravilo počasí další frontální systém, za kterým k nám pro změnu pronikne chladnější vzduch od severozápadu, takže na hory se během sobotního dne vrátí opět sněhové vločky.

Obr. 3 V průběhu soboty přes nás bude přecházet studená fronta, za kterou se zejména na horách začne opět ochlazovat

Zdroj: chmi.cz

Zejména v pátek se musíme připravit i na silný vítr, kdy na horách může dosahovat v nárazech až 30 m/s.

Autor: TD

frame-scrollup