Trasa hurikánu Irma

Trasa hurikánu Irma
07.09.2017
Aby toho nebylo málo, tak v Atlantiku už máme další hurikán Joseho.

Vzhledem k tomu, že situace v Karibiku je opravdu vážná a že se tam nachází spoustu Čechů, tak i dnešní článek bude zaměřený na Irmu.  Aktuálně se na internetu objevují videa a fotky zničené Barbudy, Svatého Martina či Svatého Bartoloměje, přes tyto ostrovy prošla Irma přímo. Snímek nepotřebuje další komentář. Informací z postižených oblastí je však velmi málo, protože funguje jen satelitní připojení.

Pohled z letadla na Bermudy, které jsou pod vodou

Obr. 1 Barbuda z letadla

Zdroj: ICTV

 

Irma však stále splňuje parametry páté kategorie a to znamená, že je extrémně silná. Teplé vody v Karibiku jsou pro hurikán zdrojem života.  Aktuálně se nachází severně od Dominikánské republiky, kde v samotném středu tlak dosahuje jen 921 mb a nárazy větru stále přesahují 280 km/h.

Pojďme se podívat na aktuální předpověď trasy Irmy. Je velmi pravděpodobné, že Irma zasáhne ostrovy Turks a Caicos, kde by mohla dokonce Irma přechodně zesilovat. Přes nějaký z těchto ostrovů by dokonce mohlo opět přejít samotné oko hurikánu.  Do této oblasti by měl dorazit dnes odpoledne tamního času.

Předpokládaná trasa hurikánu Irma

Obr. 2 Pohyb Irmy dle času

Zdroj. NOAA

 

Další trasa se je poměrně nejistá, protože kousek před Kubou by mělo dojít k zajímavé otočce přímo na sever. Irma by v tomto prostoru měla zpomalovat svůj pohyb (nikoliv rychlost) a postupně by mělo dojít k úplnému zastavení. Pak by se měl celý komplex začít vysouvat na sever. Je velmi důležité, v jakém prostoru dojde k této výrazně změně směru.

Na tuto problematiku se musíme podívat přes tzv. ansábly nebo jednotlivé běhy modelů. Z těchto běhů se vypočítává průměr, který můžete vidět, jako černou čáru. Většina běhů počítá s tím, že někde mezi Bahamy a Kubou dojde k vytočení Irmy na sever a ta pak zasáhne zejména východní a jižní část Floridy. Zhruba 7 ansáblů předpokládá, že se už v těchto chvílích začne Irma vyklánět k severu a to by znamenalo, že by Florida byla ušetřena. Jen asi čtyři tyto běhy počítají s katastrofickým scénářem pro Kubu, jeden dokonce vidí Irmu nad Havanou.

Různé modely postupu hurikánu Irma podél pobřeží

Obr. 3 Ansábly modelu GFS

Zdroj: NOAA

Sami však vidíte, že tato mapa může být zavádějící a proto jsou uživatelé vyzývání k tomu, aby sledovali oficiální informace. To samozřejmě uděláme i my, takže na posledním snímku můžete vidět, jak trasu předpovídá NHC.

Předpověď trasy hurikánu Irma přes Karibik a východní pobřeží USA

Obr. 4 Oficiální výstraha NOAA

Zdroj: NOAA

Aby toho nebylo málo, tak v Atlantiku už máme další hurikán Joseho, který by měl jít o něco severnější drahou než Irma a další hurikán Katia se nachází v Mexickém zálivu. Tento hurikán by však měl pokračovat nad Mexiko, kde by měl výrazně slábnout.

 

Autor: TD

frame-scrollup