TOP 3 ukázky loňské bouřkové oblačnosti

TOP 3 ukázky loňské bouřkové oblačnosti
17.01.2016
Pojďte se spolu se s námi podívat na výběr tří nejzajímavějších pozorování z minulého roku, která jsou všechna úzce spojena s bouřkovou oblačností. S podobnými situacemi se přecejen budetee moci setkat i vy a možná si přitom vybavíte právě tento článek.
Těšíte se na letní bouřky ? První blesková aktivita již byla na našem území zaznamenána a nová bouřková sezóna tak již v podstatě začala, ikdyž v dosti omezené míře. Již celkem brzy budeme moci na obloze opět pozorovat úchvatná bouřková oblaka spolu se zvláštními oblaky, které je doprovázejí. Vybrali jsme pro vás 3 nejzajímavější pozorování z minulého roku, která jsou všechna úzce spojena s bouřkovou oblačností.
 
 
3. místo: Oblaka cumulonimbus mammatus
Oblaka mammatus na nebi
 
 
30. května se na obloze vyskytla oblačnost druhu cumulonimbus mammatus, o které se sice nedá říct, že by byla nějak vzácná, ale v tuto dobu šlo o neskutečnou podívanou. Oblaka totiž pokrývala značnou část oblohy a já měl tu možnost je pozorovat, jak plují přímo nade mnou. Nejspíš proto se i na této fotografii zdají býti tak mohutná. Tento druh oblačnosti lze nejčastěji pozorovat na spodní straně kovadliny již zanikající bouře a mechanismus jejich vzniku není dosud zcela vysvětlen.
 
 
 
 
2. místo: Shelf cloud
Temný shelf cloud nad krajinou působí hrůzostrašně
 
 
22. června se na obloze objevila nádherná, přímo učebnicová ukázka shelf cloudu. Tento oblak vzniká na stěně bouřky v turbulentním prostředí - před postupujícím oblakem stoupá teplý vzduch a za ním klesá studený vzduch a srážky Objevil se jakoby z nenadání na západní světové straně a blížíil se stále rychleji a rychleji. Když mě konečně oblak dostihl, spustil se neskutečný liják. Připadal jsem si trochu jako v deštném pralese, neboť z nebes padaly úplné provazy vody a v důsledku toho nebylo vidět téměř ani na krok.

 

 

1. místo: Bouřkový oblak cumulonimbus capillatus incus

Oblak cumulonimbus capillatus na odpolední obloze

 

19. července na Moravě panovalo obrovské sucho, teploty dosahovaly 38°C a všichni jsme doufali, že brzy přijde nějaká bouřka, která tyto teploty alespoň na pár dnů ztlumí. A pak konečně přišla dlouho očekávaná bouře - která ale, přiznejme si, nepřinesla zrovna to, co jsme očekávali. Alespoň ne tady. Ze západu vanul silný vítr a krátce na to se rozpršelo. Nečekali jsme dlouho a dočkali jsme se prvního blesku doprovázeného hromy, ale bouřka byla rychle ta tam a za krátko se na obloze zase objevila modrá obloha. Co ale následovalo potom.. to stálo opravdu za to. Vyšel jsem ven a zahlédl oblak, který považuji za jeden z nejkrásnějších oblaků vůbec - bouřkový oblak druhu cumulonimbus capillatus incus.

 

Nyní nezbývá, než všem lovcům bouřek, fotografům ale i těm, kdo se o bouřková oblaka zajímají, popřát úspěšnou sezónu s mnoha bouřkovými oblaky a snad se zase příští rok sejdeme u nového článku o fotografiích z tohoto roku.

 

Autor: PH

frame-scrollup