Tlakové výše zajistí tento týden pravé jaro

Tlakové výše zajistí tento týden pravé jaro
27.03.2017
První velmi teplý den nás čeká už zítra, kdy by teploty mohly zejména v Čechách dosahovat až 22 °C

Pravé jarní počasí se usadí nad Českou republikou a až na krátké středeční zhoršení počasí vydrží do víkendu. Teploty vzduchu budou hned dvakrát překonávat letošní maxima. První velmi teplý den nás čeká už zítra, kdy by teploty mohly zejména v Čechách dosahovat až 22 °C. Ve středu nás částečně zasáhne okraj studené fronty, takže se počasí mírně zhorší.

Další výraznější teplotní vrchol nás čeká v sobotu a v pátek, kdy by zejména na Moravě mohly teploty ojediněle dosáhnout i 23 °C.  Zároveň od západu bude v průběhu víkendu postupovat zvlněná studená fronta a vyloučit nemůžeme ani bouřky. Teplé a slunečné počasí způsobují tyto faktory.

Přesouvající se tlakové výše k východu

Zejména obyvatelé Moravy mohli včera zaznamenat studený vítr od východu až severovýchodu. Po přední straně tlakové výše k nám totiž proudil studený vzduch z Běloruska a Polska. Tlaková výše se ovšem přes střední Evropu přesouvá a studený vzduch na naše území přestal proudit. Jakmile se dostaneme na zadní stranu této výše, tak k nám začne proudit teplý vzduch od jihu. Velmi podobná situace nastane od čtvrtka do soboty.

Synoptická situace v Evropě dne 27. března 2017

Obr. 1 Tlaková výše nad jihovýchodní Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Minimální konvekce

Oblast vysokého tlaku vzduchu není tak výrazný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kdyby se podobná situace odehrávala za tři týdny, tak je velmi pravděpodobné, že nás bude čekat zcela jiné počasí. Právě za tři týdny se totiž začne probouzet výrazněji konvekce a začnou se vyskytovat tzv. bouřky z tepla. Ty se nejčastěji vyskytují v teplých sektorech a velmi často se objevují na zadních stranách slabších tlakových výších. V tuto chvíli se však nacházíme jen pár dní po jarní rovnodennosti, takže Slunce ještě nemá takovou sílu, aby tyto konvektivní mechanismy nastartovalo.

Toto počasí bude ideální pro jarní vegetaci. Pokud si dnes vyfotíte přírodu a to samé místo vyfotografujete za týden, tak určitě na fotkách najdete velkou změnu.

Autor: TD 

frame-scrollup