Tlaková výše utne zimu ve střední Evropě

Tlaková výše utne zimu ve střední Evropě
12.02.2019
V dalších dnech tak můžeme očekávat, že oblačnosti bude postupně ubývat.

Po krátkém ochlazení, které naše území zasahuje v posledních hodinách, se začne opět výrazně oteplovat. Nad střední Evropu se nasune tlaková výše a zároveň bude nasávat teplý vzduch od jihu. Vzhledem k tomu, že již máme za sebou polovinu února, tak Slunce už bude mít sílu, aby rozpouštělo případné inverze. Noc se zkracuje a dny jsou delší a delší.

Přitom ještě minulý týden to vypadalo, že nás v polovině února čeká severovýchodní ledové proudění, které by udrželo i maximální teploty pod nulou. Vše se však změnilo tím, že tlaková výše se agresivněji nasunula od západu do střední Evropy a kontinentálnímu studenému proudění nedá šanci.

V dalších dnech tak můžeme očekávat, že oblačnosti bude postupně ubývat. Teplé počasí se bude vázat především na maximální hodnoty. Díky jasnému počasí budou teploty v noci velmi často klesat pod nulu. V nížinách nastane předjaří, ale na horách pravděpodobně nastanou ideální podmínky pro lyžování. Maximální teploty by se mohly pohybovat mezi 5 až 12 °C. Na jižních svazích bude sníh rychle odtávat. Orientace svahů teď začne být velmi klíčová.  

Zejména dopoledne bude sníh pomrzlý a pevný, v odpoledních hodinách se můžete těšit na pravý jarní firn.

V tuto chvíli to vypadá, že podobné počasí vydrží až do konce února. Jestli se jedná o brzký nástup jara, není v tuto chvíli možné říci. Jen si vzpomeňte na loňský březen, který přinesl silné mrazy a sněhové srážky. A také nesmíme zapomenout na předloňský duben, kdy i v nížinách napadlo spoustu sněhu.

Dokud se v noci budou teploty pohybovat pod nulou, tak by příroda na teplé počasí přes den nemusela reagovat.

frame-scrollup